Artykuły

Bytom. Podwójny jubileusz tenora Bogdana Paprockiego

Bogdan Paprocki (na zdjęciu), legenda polskiego teatru operowego, będzie świętował w bytomskiej Operze Śląskiej dwa jubileusze: 90 urodziny i 70-lecie pracy artystycznej.

Artysta uczestniczył w około trzech tysiącach przedstawień operowych, koncertach, nagraniach dla firm płytowych w kraju i za granicą, nagraniach dla Polskiego Radia i Telewizji. Występował na prawie 50 zagranicznych scenach operowych.

Opera Śląska pierwotnie planowała Galę Tenorów na wtorek, ale z powodu ogłoszonej w poniedziałek dwudniowej żałoby narodowej uroczystość została przełożona na środę. Tego dnia Paprocki skończy 90 lat. Poza jubilatem w gali wezmą udział inni wybitni soliści, m.in. Wiesław Ochman, Maciej Komandera, Adam Zdunikowski i Vitalij Wydra.

Planowany wcześniej na środę spektakl opery "Faust" Charlesa Gounoda z udziałem jubilata w roli Starego Fausta został przełożony na 19 listopada. W czwartek odbędzie się spotkanie z Paprockim w sali koncertowej im. Adama Didura w bytomskiej operze.

Paprocki, który zasłynął m.in. rolami Księcia w "Rigoletcie", a także Don Josego w "Carmen" i Jontka w "Halce", urodził się w Toruniu 23 września 1919 r. Naukę śpiewu pobierał w latach 40. pod kierunkiem m.in. słynnego tenora Ignacego Dygasa. Dał jeden z pierwszych w powojennej Polsce radiowych koncertów, w którym wykonywał pieśni Stanisława Moniuszki.

Na scenie Opery Śląskiej, z którą związał później swoją karierę, Paprocki debiutował w 1946 r. w roli Alfreda w premierowym spektaklu "Traviaty" Giuseppe Verdiego. W 1949 r. po raz pierwszy wyruszył za granicę. Na swoim koncie ma koncerty na całym świecie - od Chin po USA i Meksyk.

Paprocki był także solistą Opery Warszawskiej. Do jego najlepszych kreacji na tej scenie należały m.in. tytułowe role w operze Umberto Giordano "Andrea Chenier", w "Opowieściach Hoffmanna" Jacquesa Offenbacha, a także partie moniuszkowskie. Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką operową, operetkową i pieśniami. Jest też laureatem Medalu Opery przyznanego w 1960 r. przez komitet Harriet Cohen International Music Award w Londynie.

Opera Śląska (pierwotnie Opera Katowicka) z siedzibą w Bytomiu rozpoczęła działalność 14 czerwca 1945 r., wystawiając "Halkę" Stanisława Moniuszki. Inicjatorem jej powstania był wybitny polski bas Adam Didur.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji