Artykuły

Widowisko nastolatków

"High School Musical" w reż. Tomasza Dutkiewicza w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Pisze Marlena Polok-Kin w Polsce Dzienniku Zachodnim.

Współczesna wersja Romea i Julii dla nastolatków, czyli światowy przebój młodzieżowej widowni High School Musical jest już od paru dni na afiszu Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Realizatorzy polskiej prapremiery postawili wysoko poprzeczkę i młodym artystom udało się ją brawurowo przeskoczyć. Kto nie wierzy, niech się przekona. Pop-przebój wcale nie musi być przemieloną, komercyjną papką, ale kawałkiem niezłego teatru.

O czym jest musical, przypominam dla porządku. W liceum East High pojawia się nowa uczennica, Gabriella Montez. Trafia tam na znajomego kapitana drużyny koszykówki, Troya Boltona, którego spotkała przypadkiem podczas wyjazdu na ferie. Czy między liderem Basketów (Troyem) a nadzieją licealnych Mózgowców (Gabriellą) coś zaiskrzy? Czy zdecydują się na udział w castingu do musicalu skomponowanego przez nieporadną Kelsi? Chociaż do gliwickiej inscenizacji wybrano najlepszych z najlepszych (do castingu stanęło 1300 osób), realizatorzy mieli tylko kilkadziesiąt dni, by przemienić adeptów z większym lub mniejszym doświadczeniem muzycznym i scenicznym w musicalowych artystów. Jak się to udało?

- W teatrze możliwe jest wszystko - komentowała ekscentryczna pani Darbus, profesor literatury, ta, w której postać mistrzowsko wcieliła się Katarzyna Wysłucha. A było z czym się zmierzyć. High School Musical przebojem zdobył szczyty światowych list przebojów. Odtwarzający w filmie główne role Vanessa Hudgens i Zac Efron to dziś największe młodzieżowe gwiazdy. Trzecia część perypetii Gabrielli i Troya odniosła gigantyczny sukces kinowy. Od kilku lat triumfy w Ameryce i w Europie święci też teatralna wersja High School Musical. Gliwicka ekipa dzielnie zniosła ciężar słynnego pierwowzoru. Młodzi świetnie tańczą, grają, śpiewają, serwując widzom brawurowe widowisko. Mnie ciekawiło najbardziej to, czy będą autentyczni, bo jak wiadomo młodzież (choć przedział wiekowy na widowni bywa ogromny) jest wyczulona na podróby. Sztuka obłaskawienia wymagającej widowni nie udałaby się, gdyby nie stał za tym Tomasz Dutkiewicz, dyrektor warszawskiego Teatru Komedia.

Na scenie wielbiciele filmowej wersji swoich ulubieńców rozpoznają bez trudu. Gabriella (Agnieszka Mrozińska, pochodzi z Zawiercia, studiuje w Warszawie) i Troy (Mateusz Cieślak) bawili i wzruszali, ale najważniejsza w tym spektaklu była gra zespołowa. Sympatyczni, fajni, zwłaszcza Gabriella (słodka, śliczna, dynamiczna), nie stawiają jednak kropki nad i. Za to wyraziste i podbarwione umiejętnościami komediowymi kreacje stworzyli ich sceniczni konkurenci, Marta Florek (studentka katowickiej Akademii Muzycznej) w roli Sharpay i Michał Korzeniowski jako Ryan. Podobnie jak Aleksandra Adamska z Katowic, która mocno i wyraźnie zagrała Taylor.

W Gliwicach znane przeboje artyści zaśpiewali po polsku. I to było wyzwanie. - Pracowałem w przekonaniu, że to musi być ich język, dopiero wówczas będą się ze spektaklem identyfikować - mówi Jacek Mikołajczyk, kierownik literacki gliwickiej sceny, który dokonał przekładu i napisał teksty piosenek. Jak przyznaje, chętnie przyjmował sugestie młodego zespołu. Udało się, piosenki i dialogi brzmią dobrze. Teksty są naturalne, bliskie młodym, nie robione na siłę.

Opracowania choreografii (też świetnej, porywającej) podjęła się Sylwia Adamowicz, a kierownictwo muzyczne należało do Ewy Zug. Scenografia jest autorstwa Wojciecha Stefaniaka, nad kostiumami pracowała Ewa Gdowiok. Także dzięki nim mocną stroną spektaklu okazała się autentyczność.

High School Musical to także widowisko dla rodziców. Zawsze warto wiedzieć, czym aktualnie żyją dzieciaki, co je kręci i kim są osoby, których plakatami są obwieszone są ich pokoje. Spektakl przynosi też ważne przesłanie: wsłuchaj się w swojego zbuntowanego nastolatka. I nie szukaj na siłę dla niego drogi życiowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji