Artykuły

Lublin. Festiwal Kultury Rodzimej

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej związek Mikołaja Reja z Lublinem oraz nabożeństwo ekumeniczne w niedzielę w Lublinie to kolejne wydarzenia V Festiwalu Kultury Rodzimej - Convivium Lublinensis organizowanego przez Fundację Willa Polonia.

Tablica, umieszczona na jednej z kamienic przy deptaku w centrum miasta, informuje, że w tym miejscu stał dom, który kupił w 1563 r. Mikołaj Rej. "Bez wątpienia naukowcy ustalili już dawno, że w tym miejscu, naprzeciwko kościoła p.w. Ducha Świętego był dwór zakupiony przez Reja. On tutaj często przyjeżdżał, zamieszkiwał, utrzymywał liczne kontakty z lubelskimi mieszczanami.

Festiwal Kultury Rodzimej zainaugurował w lipcu w Lublinie recital fortepianowy oraz słuchowisko poświęcone postaci Fryderyka Chopina. Impreza zatytułowana "Fryderyk Chopin - Dyliżansem do Poturzyna" nawiązywała do pobytu Chopina w lipcu 1830 r. w Lublinie oraz w majątku jego przyjaciela

Tytusa Wojciechowskiego w Poturzynie na Lubelszczyźnie. W lubelskim Grand Hotelu zaprezentowano dwie wystawy: "Orbis Poloniae" - na której pokazano miedzioryty z 1493 r., mapy i portrety z okresu I Rzeczypospolitej - oraz "Sybille Nowej Solidarności" - ekspozycję składającą się z rzeźb Wiesława

Domańskiego.

Kolejne odsłony festiwalu nastąpią w Warszawie i Krakowie. W stolicy, w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza odbędzie się impreza "C. Norwid - F.Chopin: śladami duchowej przyjaźni". W Krakowie festiwalowe wydarzenie zatytułowane zostało "Papież Słowianin - zwiastun nadziei". Na zakończenie Festiwalu w Lublinie planowana jest m.in. dyskusja na temat zabytków sakralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji