Artykuły

Gdańsk. "Adriadna na Naxos" otworzy 60 sezon w Operze

"Adriadna na Naxos" w reżyserii Marka Weiss to pierwsza premiera jubileuszowego, 60-tego sezonu Opery Bałtyckiej. W kolejnych miesiącach zobaczymy m. in. "Halkę" Stanisława Moniuszki i balet do muzyki Chopina "Chopinart".

"Adriadna na Naxos" to jedna z najtrudniejszych oper do wystawienia w historii całego gatunku. Pierwotnie miała być to jednoaktowa opera, do której libretto napisał Hofmannsthal. Premiera dzieła odbyła się w 1912 roku. Jednak cztery lata później został dopisany do opery prolog i tak powstała opera znana współcześnie. Utwór składa się z dwóch części: z prologu i opery. Właściwie pierwsza część dzieła pokazuje kulisy tego o wydarzy się w drugiej części, mam więc tutaj do czynienia z operą w operze.

Prolog to komediowe ukazanie zakulisowego życia operowego. Druga część to właściwy spektakl - przedstawiony już na poważnie, w którym ukazany zostaje ból Ariadny, porzuconej przez kochanka. Ból, o którym jak twierdzi Zerbinetta zapomni dzięki nowej miłości. Te dwie postaci kobiece reprezentują odmienne postawy. Zarbinetta traktuje życie jako dobra zabawę, a Ariadna - jako dochowywanie wierności zasadom.

W inscenizacji Opery Bałtyckiej symbolizują one sztukę popularną i elitarną. Ariadna jest artystką, nie potrafi pogodzić się z faktem, że sztuka popularna zawładnęła masami. Uprawiając swój elitarny zawód artystki, poszukując prawdy i wzruszenia w świecie, który wydaje się, chce zupełnie czegoś innego - blichtru i chwilowego zapomnienia, czuje się niekomfortowo, jest bliska schizofrenii. Mimo to postanawia kontynuować swoje powołanie.

Na kolejne miesiące jubileuszowego sezonu Opera przygotowuje zarówno operowe, jak i baletowe premiery. W lutym przyszłego roku wystawiona zostanie "Halka" w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Pietrowiak odpowiedzialna będzie również za scenografię, za choreografię Roman Komassa, kostiumy zaprojektuje Katarzyna Zawistowska.

Pod koniec lutego zobaczymy "Chopinart". Dwie części wieczoru to dwa różne spojrzenia na balet współczesny, gdyż przygotuje je dwóch różnych twórców, różnych narodowości, reprezentujących odmienne kultury: europejską - Emil Wesołowski i azjatycką - Ho Sing Hang.

Zgodnie z zapowiedziami w marcu widzowie zobaczą trzecią część tryptyku mozartowskich arcydzieł. Po "Don Giovannim" i "Weselu Figara" kolej na najbardziej tajemnicze dzieło, czyli "Czarodziejski Flet" w reżyserii Marka Weiss. Na koniec sezonu najnowszy balet Izadory Weiss "Out".

Na zdjęciu: próba spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji