Artykuły

Moskwa i Hollywood

W sobotę premierą "Sióstr" zaczyna się w Teatrze im. S. Jaracza Tydzień Młodego Teatru "Prolog". Rozmawiamy o tym z Cezarym llczyną, aktorem, pedagogiem i reżyserem spektaklu "Siostry".

- Premierowe przedstawienie łączy dwa dramaty: "Trzy siostry" Czechowa i "Czwartą siostrę" Głowackiego. W jaki sposób?

- Widz ogląda dwa różne przedstawienia w jednym. Do przerwy skondensowany tekst "Trzech sióstr", po przerwie pierwszy akt sztuki Janusza Głowackiego. Pokazujemy dwie różne epoki, w których zmieniają się realia, ale ludzie - nie. Siostry Czechowa wzdychają do Moskwy, siostry Głowackiego do Hollywood. To przedstawienie o odwiecznym marzeniu i tęsknocie za lepszym życiem.

- Tęsknocie młodości?

- Nie tylko.

- Inscenizacja podkreśla odmienność epok czy niezmienność problemu?

- Scenografia Bogusława Cichockiego jest prosta, umowna. Lubię rzeczy proste. Jednak zachowane są pewne realia końca XIX i końca XX wieku. Celowo nie uwspółcześnialiśmy "Trzech sióstr" (mimo że mówi się o inscenizowaniu literatury zawsze po nowemu), żeby wydobyć kontrast epok. Jedynym elementem łączącym przestrzeń czechowowską i współczesną są trzy okna.

- W sztuce grają aktorzy u progu kariery. Też pewnie marzą o swojej Moskwie i Hollywood...

- Oczywiście. Ten spektakl można ująć w cudzysłów. Kończy się sceną wręczenia Oscarów, spełnieniem aktorskiego marzenia. Ten Tydzień Młodego Teatru jest pretekstem, żeby w jednym miejscu zobaczyć młodych aktorów, którzy będą szukać pracy. Trudno powiedzieć, ilu dyrektorów teatrów z tego pretekstu skorzysta.

- Dlaczego aktorzy, tak jak Pan, zabierają się za reżyserię?

-Tutaj w reżyserię zamieniła się moja praca pedagogiczna ze słuchaczami Studium Aktorskiego. Może wynika to też z tego, że aktor czuje zmęczenie zawodem. Chce spróbować czegoś nowego, stanąć po drugiej stronie. To jest pewna próba sił. Aktorzy są zawsze podporządkowani reżyserowi. Pojawia się więc wewnętrzny bunt: teraz ja! Nie każdy ma jednak po temu predyspozycje. Nie chodzi tylko o sprawy artystyczne, także o umiejętność zorganizowania sztabu ludzi. Tak, żeby praca nie zamieniła się w reżyserię zbiorową...

Występy adeptów

Tydzień Młodego Teatru "Prolog" potrwa od soboty do soboty, do 30 kwietnia. W olsztyńskim Teatrze im. S. Jaracza wystąpią zespoły adeptów aktorstwa ze studiów i szkót teatralnych z Olsztyna, Gdyni, Warszawy, Krakowa, Łodzi i Kaliningradu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji