Artykuły

Polskie Radio. Wacław Tkaczuk laureatem Nagrody im. Hulewicza

W środę, 25 listopada, w Auli Domu Literatury w Warszawie zostały wręczone Nagrody im. Witolda Hulewicza. Nagrodę w kategorii twórczości radiowej, ufundowaną przez Zarząd Polskiego Radia SA, otrzymał Wacław Tkaczuk - dziennikarz, krytyk literacki i poeta oraz wieloletni pracownik Polskiego Radia.

Zarząd Polskiego Radia SA przyznał wyróżnienie Wacławowi Tkaczukowi za zasługi w dziedzinie kultywowania hulewiczowskich tradycji "Teatru Wyobraźni", czyli Teatru Polskiego Radia. Laudację na cześć laureata wygłosiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, zastępca Dyrektora Programu 2 Polskiego Radia.

- Chyba żadna inna nagroda nie może ucieszyć radiowca bardziej. Od Witolda Hulewicza, patrona nagrody, uczymy się do dzisiaj nowoczesnego radia artystycznego - stwierdził Wacław Tkaczuk. - Poruszamy się na nieograniczonym niczym, poza kryteriami sztuki i odpowiedzialności obywatelskiej, terenie, jaki rozpoznał Hulewicz, wymyślając dla teatru radiowego, nazwę Teatr Wyobraźni. Werdykt Jury odnosi się, jak rozumiem, przede wszystkim do tego, co udało mi się zdziałać w okresie jedenastu lat, kiedy byłem kierownikiem literackim Teatru Polskiego Radia, o czym jednak nigdy nie myślałem jako o trwaniu na samotnej wyspie. I ja, i moi koledzy z Teatru Polskiego Radia zawsze uważaliśmy i uważamy to miejsce za integralną część kontynentu radiowego, którego zakres i zarys wyznacza służba ojczyźnie-polszczyźnie".

Wacław Tkaczuk urodził się w 1942 r. Jest dziennikarzem, krytykiem literackim, poetą. Z Polskim Radiem związany etatowo w latach 1990 - 2005, pełnił funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu 2, a od 1994 do 2005 r. był kierownikiem literackim Teatru Polskiego Radia. Autor licznych audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich, a także adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji. Laureat Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994 r.), za prezentację poezji współczesnej na antenie radiowej. Animator pozaantenowych spotkań Teatru Polskiego Radia ze słuchaczami, juror Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie (1997 - 1999), w Rzeszowie (2000 r.) oraz w Sopocie na I, II, III, IV, VII, VIII i IX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej - "Dwa Teatry". W latach 1999 - 2006 trzykrotnie powołany w skład Komisji Etyki Polskiego Radia. Od 1996 roku prowadzi zajęcia z zakresu radiowych form artystycznych w Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, a w latach 1999 - 2004 był członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika "Regiony". Otrzymał Złoty Mikrofon (1993 r.) i Nagrodę Rady Programowej Polskiego Radia (2004 r.).

Audycja poświęcona laureatowi - "Benefis Wacława Tkaczuka" - zostanie wyemitowana na antenie Programu 2 Polskiego Radia w niedzielę, 6 grudnia o godz. 18.00, w cyklu "Literacka zakładka".

Nagroda im. Witolda Hulewicza została ustanowiona przez Zarząd Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich oraz Oficynę Literatów i Dziennikarzy "Pod Wiatr" w 1995 roku - w stulecie urodzin patrona. Przyznawana jest każdego roku podczas Warszawskiej Jesieni Poezji. Polskie Radio SA po raz pierwszy uhonorowało nagrodą Barbarę Wachowicz w 1998 r. W kolejnych latach laureatami byli: Danuta Żelechowska i Jan Zagozda (2000 r.), Janusz Kukuła (2001 r.), Jerzy Tuszewski (2002 r.), Tadeusz Fredro-Boniecki (2003 r.), Janina Jankowska (2004 r.), Anna Retmaniak (2005 r.), Piotr Matwiejczuk (2006 r.), Irena Piłatowska-Mądry (2007 r.) oraz Anna Sekudewicz (2008 r.).

Witold Hulewicz żył w latach 1895 - 1941. Od grudnia 1927 roku był kierownikiem programowym Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia (piątej uruchomionej w Polsce). Twórca Teatru Polskiego Radia, w latach 1935 - 1939 pełnił funkcję szefa Działu Literackiego Polskiego Radia. Hulewicz był autorem pierwszego napisanego specjalnie dla radia słuchowiska pt. "Pogrzeb Kiejstuta", a także opracowania teoretycznego na temat tej formy radiowej pt. "Teatr wyobraźni". Znany również jako poeta, krytyk, wydawca, tłumacz literatury niemieckiej, m.in. utworów J. W. Goethego i R. M. Rilkego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji