Artykuły

Polskie Radio. "Wielki Splendor" dla Krzysztofa Kolbergera i Stanisława Brudnego

Dziś, 7 grudnia 2009 roku o godz. 14.30, rozpoczęła się uroczystość wręczenia Splendorów - nagród dla wybitnych twórców Teatru Polskiego Radia. "Wielki Splendor" otrzyma Krzysztof Kolberger, natomiast precedensowy "Splendor Splendorów" zostanie przyznany Stanisławowi Brudnemu.

Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia dla aktora/aktorki, przyznawana od 1988 roku, za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rang radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.

Ponadto okazjonalnie przyznawany jest Honorowy Wielki Splendor za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej.

Od 2006 r. przyznawana jest również nagroda specjalna - Splendor Splendorów.

Corocznie ta wyjątkowa gala skupia osobistości środowiska aktorskiego, znanych reżyserów, kompozytorów i scenarzystów.

Informacje o uroczystej gali i laureatach, wywiady, zdjęcia i filmiki będą zamieszczane na stronie www.polskieradio.pl

***

Stanisław Brudny

Aktor od wielu lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Do tej pory stworzył ponad 150 kreacji w słuchowiskach oryginalnych i adaptowanych, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Najczęściej są to znaczące role - m.in.: Narrator w "Aktorze" H. Schonkera. Ignaz Greybig w "Amadeuszu" P. Shaffera, Kociątko w "Bambini di Praga" B. Hrabala, Michał Zaleski w "Bogu na śmieciach" B. Drozdowskiego, Kubicki w "Bruderszafcie z Belzebubem" M. Rybińskiego, Strażnik w "Czapie" J. Krasińskiego, Sąsiad Stanisław w "Dobrze" T. Mana, Stary w "Drodze do Bugulmy" J. Topola, Proboszcz w cyklu słuchowiskowym o Malinówku M. Ławrynowicza, Starzec w "Kartotece" T. Różewicza, Feuchevelent w "Nędznikach" W. Hugo, Abramek w "Niespodziance" K.H. Rostworowskiego, Pielecki w "Particie na instrument drewniany" S. Grochowiaka, Mamrot w "Ping pongu z Salomeą" J. Abramowa, Ksiądz w "Spotkaniu z nożem" M. Białoszewskiego, Stryj Jan w "Wybierz saksofon" W. Myśliwskiego, Portier w "Zegarku" F. Netza, Zefar w "Żywocie Józefa" M. Reja. Charakterystyczny tembr głosu Stanisława Brudnego jest doskonale znany również słuchaczom powieści radiowej "W Jezioranach". Od wielu Stanisław Brudny wciela się w postać Teofila Skorupy, krewkiego kuzyna Pawlaczów.

***

Krzysztof Kolberger

Na dorobek radiowy Krzysztofa Kolbergera składają się setki znakomitych ról w słuchowiskach i audycjach poetyckich Teatru Polskiego Radia. Począwszy od lat 70. aż do dziś aktor stworzył wiele wspaniałych kreacji w repertuarze światowym i polskim. Wystąpił jako m. in.: Narrator w "Amy Foster" J. Conrada, Tezeusz w "Błagalnicach" Eurypidesa, Tadeusz Mieniewski w "Czarnych skrzydłach" J. Kaden-Bandrowskiego, Studnicki w "Debiutance" Z. Przybylskiego, Konrad w "Dziadach" A. Mickiewicza, Ramzes w "Faraonie" B. Prusa, tytułowy Hernani w dramacie W. Hugo, Narrator w "Irydionie" J. Słowackiego, Tyberiusz w "Kochałam Tyberiusza" E. Dored, Konrad Wallenrod (słuchowisko wg. powieści A. Mickiewicza), Włas w "Letnikach" M. Gorkiego, Thomas Moore w "Mieczu obosiecznym" J. Zawieyskiego, Ja/Narrator w "Pokoju z widokiem na wojnę polską-jaruzelską" F. Netza, Maciek Chełmicki w "Popiele i diamencie" J. Andrzejewskiego, Stanisław w "Pożegnaniach" S. Dygata, Adam w "Raju utraconym" J. Miltona, Karol w "Zbójcach" F. Schillera, Witold Halski w "Złym" L. Tyrmanda.

Krzysztof Kolberger jest ponadto reżyserem słuchowisk "Wacława dzieje" wg poematu S. Garczyńskiego (2007) oraz "W małym dworku" S. I. Witkiewicza (2009). To ostatnie słuchowisko, po raz pierwszy nagrane i wyemitowane w nowym systemie dźwięku przestrzennego, zainicjowało radiowy cykl "Wielka Klasyka". jest też znakomitym radiowym interpretatorem prozy i poezji. Słuchacze pamiętają go przede wszystkim z genialnych wykonań wierszy w popularnych cyklach radiowych: "Strofy dla Ciebie", "Wiersze dla ciebie" oraz "Poetyckie prezentacje".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji