Artykuły

Ghetto inaczej

Teatr Nowy w Poznaniu przygotował prapremierę sztuki izraelskiego autora Joshuy Sobola "Ghetto" opowiadającej dzieje żydowskiego teatru działającego w wileńskim gettcie w czasie wojny. Autorem muzyki i opracowacowania piosenek jest Jerzy Satanowski.

Eugeniusz Korin - reżyser spektaklu

W kulturze europejskiej musical to jest dramat muzyczny, który może opowiadać o rzeczach najbardziej poważnych. Są bardzo znane musicale, które opowiadają o powstaniu bomby atomowej natomiast w Polsce musical kojarzy się z czymś takim bardzo podkasanym, bardzo lekkim, łatwym i przyjemnym.

Natomiast moje obawy wiązały się może nie tyle z gatunkiem tego przedstawienia ile z tematyką bo jest to sztuka, która w sposób szalenie uczciwy, szalenie drapieżny opowiada o człowieku, o człowieku który jest postawiony w sytuacji nieludzkiej, której nie można ogarnąć ani ludzkim sercem ani ludzkim mózgiem.

I drapieżność tematu powoduje to, żeby znaleźć odpowiedni teatralny język aby nie powiedzieć za dużo aby nie powiedzieć za mało aby nie urazić a z drugiej strony żeby być uczciwym w stosunku do tematu, ta drapieżność powoduje takie drżenie, z którym twórca podchodzi do tego tematu.

Andrzej Górny - krytyk

Tu toczy się walka o tajemnicę duszy człowieka. To jest przedstawienie, to jest sukces, ta gra, te misterne tajemnice duszy ludzkiej, które się wyzwalają pod ciśnieniem tej śmierci, tej atmosfery zagłady. To się udało temu teatrowi stworzyć. W tym jest ten humanistyczny wymiar przedstawienia, w tym jest jego otwarcie na człowieka i wtedy wszyscy się tam odnajdujemy, bo wszyscy mamy problem śmierci dla nas. I tu jest ta prawda tego przedstawienia, która, budzi szacunek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji