Artykuły

Kraków. Witkacy. Transhumancja

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu WITKACY. TRANSHUMANCJA, które odbędzie się 10 grudnia 2009, godz. 19.00. W panelu udział wezmą: Paweł Dybel, Łucja Iwanczewska, Andrzej Leder (PWST, ul. Straszewskiego 21-22, sala 230)

Projekt ma na celu lekturę, także sceniczną, tekstów Witkacego w kontekście nowych metod badawczych humanistyki. Inspirującym tropem wydaje się opisana przez Ewę Domańską w Historiach niekonwencjonalnych kategoria transhumancji, nawiązująca do stworzonego przez Dantego neologizmu "transumanar". W trzeciej księdze Boskiej komedii (Raj I, 70) czytamy: "Przeczłowieczenie wyrazić się zgoła / Słowami nie da". Zjawisko transhumancji podważa granice tożsamości gatunkowej oraz problematyzuje relacje między tym, co ludzkie i nie-ludzkie. W utworach Witkacego najbardziej zagadkowe są właśnie momenty przejścia - zarówno w kwestiach związanych z seksualnością czy erotyzmem, jak w obszarze śmierci oraz ekstremalnych ludzkich doświadczeń. Z jednej strony pojawia się denaturalizacja i fantazmatyczność płci, z drugiej - szeroko pojęta "monstrualność" ludzkiej natury. Czym są z perspektywy dzisiejszych doświadczeń Witkacowskie doznania metafizyczne? Kim jest człowiek Witkacego, który "ostatkiem sił poszukuje odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące swojej egzystencji"? Albo - jak pyta Primo Levi - "czy to jest człowiek"?

W ramach projektu odbędą się trzy panele dyskusyjne oraz otwarty pokaz prac studentów reżyserii. Autorami projektu są: Michał Borczuch, Iga Gańczarczyk i Grzegorz Niziołek.

Paweł Dybel - profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Główne dziedziny zainteresowań badawczych: filozofia współczesna (fenomenologia, hermeneutyka, poststrukturalizm), teorie psychoanalityczne, antropologia filozoficzna, współczesna filozofia polityczna. W wydawnictwie Universitas ukazała się właśnie jego najnowsza książka Okruchy psychoanalizy. Teoria Freuda między hermeneutyką i poststrukturalizmem.

Łucja Iwanczewska - absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowych studiów z zakresu Gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie doktorantka w Instytucie Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje rozprawę filozoficzną o Lacanowskich uwikłaniach Witkacego i Sade'a. Autorka książki Muszę się odrodzić. Inne spotkania z dramatami S. I. Witkiewicza.

Andrzej Leder - studiował medycynę i filozofię, jest doktorem nauk humanistycznych, filozofem kultury. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się filozoficznymi założeniami kultury współczesnej. Autor książek Nieświadomość jako pustka, Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit, Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku oraz esejów i felietonów. Jest też psychoterapeutą.

Partner projektu: "Didaskalia"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji