Artykuły

Szczecin. "Lunatyczka" jak nowo narodzona

Świeżo uszyte kostiumy, nowa, specjalnie wybudowana scenografia i muzyka, znana uszom melomanów na całym świecie - to właśnie opera Vincenzo Belliniego "Lunatyczka", której VIP premierę zobaczymy już w piątek.

"Lunatyczka" jest dobrą znajomą szczecińskiej Opery na Zamku od ostatniego lata, kiedy zagościła na dziedzińcu i podbiła serca tysięcy widzów. Zajęte wszystkie miejsca i przedsionki, rzędy parasoli i wielka ulewa, która nie spłoszyła ani jednego zahipnotyzowanego słuchacza - tak właśnie wspominamy pierwsze wystawienie tej niezwykle trudnej i niespotykanej opery. Publiczność została już porażona wysokimi partiami wokalnymi, spacerem po balkonie Zamku głównej bohaterki i wartką akcją romantycznej historii, teraz czas na coś nowego. A to coś daje nam czeski zespół: Martin Otava - reżyser, Dana Svobodova - kostiumolog i słowacki plastyk Jan Zavarsky, odpowiedzialny za scenografię. Ta trójka wykorzystując znane libretto i podziwiany przez wszystkich styl śpiewu bel canto, czyli śpiewu wysokiego, przywiązującego olbrzymią wagę do wirtuozerii i piękna głosu, zaprasza nas na drugą odsłonę "Lunatyczki". - Nadszedł czas, kiedy nasza Opera będzie promować propozycje ambitne, wartościowe, takie, które z różnych przyczyn rzadko występują w repertuarach - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery na Zamku i kierownik muzyczny widowiska. Główni bohaterowie pozostają na swoich miejscach, ale zmieniają wizerunek, dostaną nowe stroje, stylizowane na secesyjne, każdy solista będzie wyróżniał się pewnym akcentem i kolorem. Mowa tu o symbolice koloru, który w najnowszej premierze gra oddzielną rolę - pokazuje nastrój chwili, osobowość bohatera. - "Lunatyczka" należy do specyficznego gatunku, jest to dramat muzyczny, w którym najważniejszą rolę gra muzyka - eteryczna, zwiewna, efektowna. Dlatego spektakl postanowiliśmy osadzić w stylistyce snu, magii. Wioskę zamieniliśmy w miejscowość uzdrowiskową, odeszliśmy od rustykalnego, prymitywnego charakteru - mówi Martin Otava. Całą scenę ma pokrywać trawa, z którą kostiumy i zespół tworzą całość, ludzie i scenografia tworzą jeden organizm. Wszystko harmonizuje się ze sobą kolorystycznie, do tego magia świateł, otwarta przestrzeń i spektakl nabiera życia. Aktorzy, oprócz roli Teresy, którą zagra Barbara Żarnowiecka, pozostają ci sami. Zarówno latem, jak i teraz w roli Aminy, tytułowej Lunatyczki zobaczymy Aleksandrę Buczek, Elwina, czyli narzeczonego Aminy zagra Kolumbijczyk Kirlianit Cortes - Galves, w roli intrygantki Lisy zobaczymy Joannę Tylkowską, ponadto Alessio - Tomasz Łuczak, Hrabia Rudolf - Janusz Lewandowski, Notariusz - Paweł Wolski.

Piątkowa premiera nie jest tylko pierwszą w tym sezonie, jest ona także pierwszą w tym roku, a w Operze na Zamku przyjęło się, że dedykuje się je osobie, której działalność przyczyniła się do rozwoju nauki, kultury i życia społecznego Pomorza Zachodniego. Laureata wybiera Kapituła składająca się z beneficjantów poprzednich VIP premier, rektorów wyższych uczelni województwa oraz dyrektora Opery. W tym roku na uznanie zasłużył profesor Kazimierz Kozłowski, wieloletni dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Przed premierą goście będą mieli okazję zobaczyć wyjątkową wystawę "Katania - miasto Belliniego", składającą się ze zdjęć zrobionych przez zespół Opery, którzy na przełomie lutego i marca odwiedzili Sycylię z koncertem "Tym, którzy nie powrócili z morza".

"Lunatyczka" VincenzoBellini, Libretto: Felice Romani. VIP Premiera odbędzie się 8 stycznia 2010 o godzinie 19.00. Po przemierze, spektakl zostanie wystawiony jeszcze cztery razy: 9 stycznia, 9 i 10 kwietnia oraz 19 czerwca. Później na rok sztuka przeniesie się do Libercu, gdzie reżyser Martin Otava pełni funkcję dyrektora Teatru Miejskiego. W zamian, za rok do tymczasowej siedziby Opery, w kinie Colloseum, przyjedzie z Czech "Edgar" Pucciniego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji