Artykuły

Kraków. Globisz nagrodzony przez prezdenta miasta

Niektórzy twierdzą, że nagrody Miasta Krakowa ustanowiono po to, aby nikt nie mówił, że jedyne co Kraków może ofiarować swoim zasłużonym obywatelom to możliwość oglądania Wieży Ratuszowej i Sukiennic oraz miejsce na Rakowicach.

Nieco naciągnięta tradycja sięga 1535 roku, kiedy to miasto uhonorowało Mikołaja Jaskiera za kodyfikację miejskiego prawa. Potem było "długo, długo nic", aż w 1933 roku postanowiono przyznawać nagrody za wybitne dzieła literackie przyczyniające się do rozwoju kultury polskiej. Nagród nie rozdawano jednak rozrzutnie, o czym świadczy fakt, że przed wojną zdołano zaledwie docenić Marię Pawlikowską-Jasnorzewską.

Do tradycji powrócono po II wojnie światowej rozszerzając w ciągu kolejnych lat paletę nagród o plastykę, muzykę, architekturę, naukę, teatr, sztukę konserwatorską i fotografię artystyczną (sporadycznie - sport) oraz prace dyplomowe absolwentów krakowskich uczelni. W I połowie lat 50. XX wieku nagród nie przyznawano. Do tradycji wrócono w 1958 roku, ale o jakiejś systematyczności w przyznawaniu nagród można mówić dopiero po 1970 roku. Mimo że monopol na przyznawanie nagród za działalność artystyczną długo utrzymywało ministerstwo kultury i sztuki, Kraków zasadę traktował niezobowiązująco, dzięki czemu nagrody otrzymali znakomici twórcy podwawelscy, którzy czekając w centralnej kolejce do nagród straciliby najlepsze lata.

Obecnie nikt nikomu nie dyktuje, kogo ma nagradzać, wnioski o przyznanie nagród rozpatruje Komisja Nagród Miasta Krakowa, a przyznaje corocznie prezydent miasta.

W tym roku Nagrody Miasta Krakowa otrzymali:

W dziedzinie kultury i sztuki:

STANISŁAW BRYNDZA-STABRO za wybitne dokonania literackie;

KRZYSZTOF GLOBISZ za wybitne dokonania aktorskie.

W dziedzinie nauki i techniki: RYSZARD TADEUSIEWICZ za osiągnięcia w informatyce i automatyce;

FRANCISZEK ZIEJKA za wybitne osiągnięcia w historii literatury;

ZDZISŁAW NOGA za opracowanie Atlasu historii Krakowa.

Ponadto prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski przyznał wyróżnienia za prace doktorskie i dyplomowe:

Przemysławowi Nizio (Akademia Sztuk Pięknych) za Dzienniki 2007/2008 - praca teoretyczna. Kompozycje wielofiguratywne - cykl obrazów, Małgorzacie Annie Gierada (Uniwersytet Rolniczy) za Mykoflora występująca na ścianach kaplic i w powietrzu atmosferycznym w zabytkowej Bazylice Mariackiej; Justynie Pyssa (Akademia Górniczo-Hutnicza) za Dobór technologii unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych w aspekcie ochrony środowiska na przykładzie województwa małopolskiego (doktorat); Danielowi Prusakowi (Politechnika Krakowska) za Mikrorobot w strukturze równoległej - sterowanie wizyjne (doktorat); Joannie Szwed i Barbarze Buczek (Politechnika Krakowska) za Koncepcję oświetlenia bulwarów wiślanych w Krakowie na odcinku od mostu Zwierzynieckiego po stopień wodny na Dąbiu.

Laureaci tych prac prezentują się w "Krakowie" osobiście.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji