Artykuły

Dogadać się jak dwa ptaki

"Adonis ma gościa" w reż. Freda Apke w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Pisze Aleksandra Czapla-Oslislo w Gazecie Wyborczej - Katowice.

Jak nakłonić młodych widzów, żeby przez dwie godziny śledzili niemal filozoficzną dysputę między papugą a wroną? Obsadzić w tych rolach Elżbietę Okupską i Izabellę Malik. Jak w "Adonis ma gościa" Teatru Rozrywki.

Za złotymi kratami, w klatce wyłożonej czerwonym dywanem ma swoje królestwo papuga Adonis. W jednoosobowej monarchii ptak jest tym najmądrzejszym i najpiękniejszym, a ludzie karmiący go co dzień w jego mniemaniu są wytresowaną do tego celu służbą (...) Owo kolorowe rozkapryszone ptasie bóstwo pewnego dnia musi zacząć dzielić swoje królestwo z "czarną kupką czegoś", jak mówi z obrzydzeniem. Ludzie do jego pałacowej klatki wkładają bowiem znalezioną na ulicy poturbowaną wronę, która, przeciwnie do papugi, od razu zyskuje sympatię widzów.

Sztukę na dwa ptaki napisał i wyreżyserował w Teatrze Rozrywki zaprzyjaźniony z chorzowską sceną Niemiec Fred Apke. I od razu trzeba przyznać, że polska prapremiera ma swój niepowtarzalny kształt ze względu na obsadę. Dumną papugę w "Rozrywce" gra gościnnie Elżbieta Okupska, zaś partneruje jej Izabella Malik jako wrona o imieniu Węgiel. Obie aktorki dramatyczne, choć nie grają na co dzień repertuaru dla dzieci, doskonale nawiązują kontakt z widownią. Bez ich zdolności uwodzenia słowem spektakl, który jest w tym przypadku niekończącą się dysputą (momentami iście filozoficzną), byłby klapą. Tymczasem Okupska i Malik sprawiają, że widownia słucha ich skupiona przez dwie godziny (...).

Elżbieta Terlikowska zostawiła na scenie jedynie ażurową klatkę i tylko dwa przepiękne ozdobniki w postaci pierzastych kostiumów. Apke nie zaprasza bowiem na wizualne widowisko, ale na kameralne spotkanie, które ma być początkiem dyskusji młodych z dorosłymi. Napisał opowieść z morałem. O przyjaźni, która może zrodzić się pomiędzy zupełnie odmiennymi stworzeniami, ale nie kryjąc, że przyjaźń to nie tylko śmiech, lecz i łzy oraz cały szereg trudności (...)

Sztuka "Adonis ma gościa" została nagrodzona na XX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 2009 roku. Chorzowska prapremiera to na pewno propozycja dla starszych dzieci, które przyjdą z rodzicami lub nauczycielami gotowymi do rozmowy o wolności, przyjaźni i rodzinie.

Całośw Gazecie Wyborczej - Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji