Artykuły

Rzeszów. Film braci Quay o Potockim

"Inventorium śladów" - film braci Quay, światowej sławy twórców animacji, wyświetlony zostanie w piątek o godz. 18 na antenie TVP Rzeszów .

Obraz poświęcony osobie Jana Potockiego, autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie", powstał w łańcuckim zamku. Pomysł na jego realizację zrodził się z fascynacji Stephena i Timothy'ego Quay filmem Wojciecha Hasa, który był adaptacją dzieła Potockiego. Bracia Quay byli na zamku w Łańcucie trzy lata temu - na spotkaniach z filmem animowanym "Laterna Magica". Wówczas zachwycili się magią tego miejsca. Szczególnie podobały im się zakamarki budynku, m.in. magazyny i graciarnie. Do Łańcuta wrócili więc, z gotową koncepcją filmu, do którego zdjęcia powstały w sierpniu 2008 r.

W swoim filmie ekscentryczni Anglicy zapraszają widzów na wędrówkę po zamku w Łańcucie śladami ducha Jana Potockiego, zaglądając do miejsc zazwyczaj niedostępnych dla zwiedzających. Świat realny ściga się ze światem wyobraźni, a sami zwiedzający stają się eksponatami, które obserwuje duch Jana Potockiego. Obraz wyraźnie dzieli się na dwie części: dzień i noc, jasność i mrok, teraźniejszość i przeszłość, które wzajemnie na siebie oddziałują. Pierwsza część filmu, oprócz poetyckiego przesłania, niesie także świetną reklamę zamku, bo bracia pokazują mnóstwo pięknych ujęć detali łańcuckich wnętrz: dzieł sztuki, mebli. Ale to tylko preludium do drugiej części, w której artyści odsłaniają swoją wizję czarnej, nocnej duszy zamku. Refleksy świetlne, tajemnicze odbicia i cienie, obrazy z pogranicza snu i halucynacji tworzą obraz, który nie przeraża, ale fascynuje i wciąga. Bardzo ważnym elementem filmu jest muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Film sfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, jego producentem jest Marek Serafiński, a koproducentem Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz TVP Kultura.

Bracia Quay urodzili się w 1947 r w Pensylwanii. Po ukończeniu Philidelphia College of Art wyjechali do Londynu, gdzie studiowali w Royal College of Art. Właśnie w Londynie realizowali swoje pierwsze lalkowe filmy animowane. W 1972 r. wrócili do USA, gdzie przez kilka lata pracowali jako ilustratorzy książek. Od końca lat 70. zrealizowali kilkanaście filmów animowanych m.in. "The Cabinet of Jan Svankmajer - Prague's Alchemist" ("Gabinet Jana Svankmajera - praskiego alchemika"), "The Comb" ("Grzebień"), "Street of Crocodiles" ("Ulicę krokodyli"). Współpracowali m.in. przy tworzeniu teledysku Petera Gabriela "Sledgehammer", wykonując do niego lalki, a w 1980 r. zagrali w jednym z filmów Petera Greenawaya. Ich lalki i projekty można oglądać na wystawie stałej Muzeum Ruchomego Obrazu w Londynie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji