Artykuły

Katowice. Dla kogo Laur Konrada?

W tym roku o nagrody jury walczyć będą: Agnieszka Olsten, Krzysztof Rekowski, Łukasz Witt-Michałowski, Barbara Wysocka, Marcin Liber i Łukasz Czuj. 14 marca, rusza w Katowicach XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Dla widzów mamy dobrą wiadomość - przedstawienia konkursowe prezentowane będą dwukrotnie, a bilety potaniały! W tym roku za obejrzenie prac reżyserów walczących o Laur Konrada zapłacimy tylko 30 zł, a bilety na tzw. przedstawienia mistrzowskie kosztują 70 zł. Bilety można kupować w kasie Teatru Śląskiego, który jest współorganizatorem festiwalu. Nie zmieniły się natomiast zasady kwalifikacji do konkursu; tradycyjnie w szranki staną reżyserzy młodego i średniego pokolenia. Warto przypomnieć, że katowickie Interpretacje wylansowały przynajmniej kilkunastu twórców, o których śmiało można powiedzieć, że stanowią dziś czołówkę polskiego teatru.

W tym roku o nagrody jury walczyć będą: Agnieszka Olsten, Krzysztof Rekowski, Łukasz Witt-Michałowski, Barbara Wysocka, Marcin Liber i Łukasz Czuj.

Ich sceniczne propozycje są tak różnorodne formalnie i interpretacyjnie, że z pewnością zainteresują szeroki krąg odbiorców. W repertuarze znalazła się na przykład zarówno współczesna wersja sztuki prawie zapomnianego, osiemnastowiecznego dramaturga jezuity Franciszka Bohomolca ("Pijacy"), jak i spektakl ("ID"), będący sceniczną wersją reportaży o przymusowej zmianie płci i tożsamości. Obejrzymy zarówno odważną próbę przeniesienia akcji sztuki Mikołaja Gogola w czasy radzieckie ("Rewizor") jak i nostalgiczną wersję prozy Jarosława Iwaszkiewicza ("Panny z Wilka") czy zdumiewającą kompilację tekstów Iwanowa Antoniego Czechowa i współczesnego "Życia owadów" Wiktora Pielewina ("Samsara Disco"). Będzie też nietypowa poetycko-teatralno-socjologiczna opowieść o odpowiedzialności ("Ostatni taki ojciec").

W ramach pokazów mistrzowskich Agnieszka Glińska zaprezentuje "Sztukę bez tytułu", natomiast drugie przedstawienie pozostaje niewiadomą, choć znamy jego tytuł i realizatora. Po prostu spektakl pt. "Gdy nocą przybyłem do Widawy, czyli Opis obyczajów III" według Jędrzeja Kitowicza, w reżyserii Mikołaja Grafowskiego nie miał jeszcze premiery, a do Katowic przyjedzie kilka dni po pierwszych pokazach.

XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, którego głównym sponsorem jest samorząd miasta Katowice jak zwykle organizuje Estrada Śląska. I jak zwykle przeniesienie poszczególnych spektakli przypomina prawdziwą walkę z czasem i warunkami technicznymi, bo odtworzenie przestrzeni z macierzystego teatru w nowych warunkach jest bardzo trudne. Dość powiedzieć, że przenośną scenę obrotową (11 metrów średnicy!) trzeba było sprowadzać aż z Bydgoszczy, bo żaden bliżej położony teatr takiego mechanizmu nie posiada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji