Artykuły

Hamlet Anno Domini 2010

- Do tego tekstu trzeba podejść bardzo osobiście, inaczej się nie da! - tłumaczył przed premierą Marek Kalita, reżyser kaliskiego przedstawienia. -To jest moje rozliczenie z życiem. Po pierwsze - na płaszczyźnie rodzinnej. Tu chodzi przede wszystkim o dom, rolę ojca, jego relacje z synem itp. A po drugie - na płaszczyźnie politycznej. W Ziemi Kaliskiej relacja Bożeny Szal-Truszkowskiej.

"Hamlet", arcydramat Szekspira, ponadczasowe dzieło o głębokiej warstwie myślowej - po blisko pół wieku powraca na scenę Teatru Wojciecha Boguławskiego

Poprzednią inscenizację "Hamleta" przygotował w Kaliszu w 1961 roku, wielce wówczas ceniony reżyser, Tadeusz Byrski. W powojennych dziejach miasta był to stosunkowo dobry okres. Rok wcześniej kaliszanie świętowali jubileusz 1800-lecia Kalisza. W tym czasie narodziły się też Kaliskie Spotkania Teatralne. A teatrem nad Prosną kierował człowiek niepospolity, pełen pomysłów i energii, Tadeusz Kubalski.

Niestety z tamtej premiery -jak twierdzi kierownik literacki kaliskiej sceny, prof. Małgorzata Leyko - zachowała się tylko jedna recenzja, której autorka przede wszystkim narzeka, że na widowni... skrzypiały krzesła. Ponadto dowiadujemy się, że rola Hamleta, którą kreował Maciej Borniński, była "godna uwagi", ale pozostali aktorzy "grali jak roboty". No cóż, trochę za mało, aby zrozumieć, jak wtedy odczytywano ten dramat.

Dziś "Hamlet" powraca do nas też w jubileuszowej aurze. Władze miasta zapowiadają właśnie obchody 1850-lecia Kalisza. Scena kaliska świętować będzie swoje 210 urodziny, a Kaliskie Spotkania Teatralne doczekały się 50 edycji.

Najnowsza inscenizacja będzie autorskim dziełem Marka Kality, który wcześniej wyreżyserował w Kaliszu mroczną sztukę "Fernando Krapp...". A tym razem podjął się nie tylko reżyserii, ale także zaprojektował scenografię i dokonał swoistej adaptacji tekstu, którego w całości nie sposób zagrać. To też nie bez powodu swój spektakl zatytułował "Ja, Hamlet".

- Do tego tekstu trzeba podejść bardzo osobiście, inaczej się nie da! - tłumaczył reżyser podczas konferencji prasowej. -To jest moje rozliczenie z życiem. Po pierwsze - na płaszczyźnie rodzinnej. Tu chodzi przede wszystkim o dom, rolę ojca, jego relacje z synem itp. A po drugie - na płaszczyźnie politycznej. Widziałem wiele inscenizacji "Hamleta", ale chyba tylko u Swinarskiego była taka próba zmierzenia się z polityką. Ja zawsze byłem apolityczny. Byłem aktorem, nie angażowałem się w politykę. I być może czegoś ważnego nie zrobiłem. A może właśnie teraz jest czas, kiedy powinienem to zrobić? Chodzi mi tu o "Solidarność", o przemiany, które obserwuję. I o tych ludzi, którzy kiedyś zaczynali budować coś pięknego. Co się z nimi stało? Ktoś napisał w gazecie, że się "spsili"-i chyba tak się stało! Chcę czy nie chcę, czuję się wciągnięty w tę politykę. Czuję się, jak na bankiecie powyborczym, gdzie zwycięzcy dzielą się władzą. I tak właśnie będzie rozpoczynał się nasz spektakl, który opowiada o tym kraju i o tym

czasie. Zaczynamy od współczesności, ale potem będziemy się coraz bardziej zagłębiać w Szekspira. W tym dramacie jest wiele prawd, które mówią o dawnych czasach, ale dają się przekładać także na inne epoki. A Hamlet? - Nie wiem, kim on jest. On dopiero "staje się", sam dochodzi do świadomości, kim jest. I niespodziewane zostaje największym zbrodniarzem, który morduje cztery osoby, a pośrednio zabija też Ofelię...

W kaliskiej inscenizacji rolę Hamleta zagra łódzki aktor, Artur Zawadzki. Ponadto gościnnie wystąpią także Michał Anioł w roli króla Klaudiusza i Dymitr Hołówko (niegdyś związany z kaliską sceną) jako Duch ojca Hamleta. Ofelię zagra Izabella Beń, która niedawno zasiliła zespół Bogusławskiego. W pozostałych rolach zobaczymy znanych kaliskich aktorów - m.in. Bożenę Remelską (królowa Gertruda), Lecha Wierzbowskiego (Poloniusz), Michała Grzybowskiego (Horacjo) i innych.

Premierę zaplanowano na najbliższą sobotę (27 lutego) na dużej scenie. Dyrekcja teatru zapewnia, że krzesła tym razem nie będą skrzypiały!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji