Artykuły

Paryż. Płyta wrocławskiej "Halki" nagrodzona Złotym Orfeuszem

Nagranie "Halki" Opery Wrocławskiej zyskało w Paryżu prestiżową nagrodę.

Założona w 1958 przez Henry Jacqueton, twórcę programu Grandes Voix Humaines w Radio France, francuska Académie du Disque Lyrique ma za swój cel promowanie nagrań muzyki wokalnej. Akademia przyznaje co roku nagrody dla najlepszych wydawnictw, tzw. Złote Orfeusz.

Nagrody przyznawane są m.in. w takich kategoriach, jak Najważniejsze nagranie wokalne, Najlepsze wykonanie, Najlepsze nagranie muzyki wokalnej XX i XXI wieku, Najlepsze wykonanie muzyki kompozytora francuskiego, czy Najlepsze nagranie muzyki chóralnej. W skład jury wchodzą znakomici francuscy muzykologowie, dziennikarze muzyczni oraz osobowości związane ze sztuką wokalną.

Zdobycie Złotego Orfeusza jest niewątpliwie wielkim sukcesem zarówno dla naszego teatru, jak i firmy wydawniczej DUX, z którą Opera Wrocławska od lat owocnie współpracuje. W Paryżu znaleźliśmy się w prawdziwie doborowym towarzystwie, nagrody w poszczególnych kategoriach odbierali przedstawiciele największych w Europie i na świecie wytwórni fonograficznych specjalizujących się w muzyce klasycznej, jak np. EMI, Universal Music, Decca, Deutsche Gramophon czy Harmonia Mundi. Wyróżnienia otrzymały m.in. Opera w Zurichu, nowojorska Metropolitan Opera, Filharmonia Monachijska, Orkiestra Radia Monachijskiego, Wenecka Orkiestra Barokowa oraz Teatr Maryjski z Petersburga, zespoły prowadzone przez takich dyrygentów jak Kazushi Ono, Valery Gergiev, Christian Thielemann i Antonio Pappano, a wśród nagrodzonych artystów śpiewaków znaleźli się Roberto Alagna, Jonas Kaufmann i Renee Fleming.

Na zdjęciu: Aleksandra Kitka-Coutellier (DUX), Paweł Marzec (Opera Wrocławska) ze Złotym Orfeuszem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji