Artykuły

Wrocław. Miasto światową stolicą muzyki współczesnej w 2014 r.

Stolica Dolnego Śląska została w Sydney wybrana gospodarzem Światowych Dni Nowej Muzyki w 2014 roku - największego i najważniejszego festiwalu poświęconego muzyce współczesnej.

Decyzja o tym, że to właśnie Wrocław będzie za cztery lata stolicą światowej nowej muzyki, zapadła podczas zakończonej dwa dni temu w Sydney tegorocznej edycji Światowych Dni Nowej Muzyki. Podjęło ją ponad stu zebranych tam krajowych delegatów ISCM - International Society of Contemporary Music (Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzyki Współczesnej). Znalazła się wśród nich Anna Dorota Władyczka, sekretarz Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, a przed laty dyrektorka wrocławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Światowe Dni Nowej Muzyki to kilkanaście dni spektakli operowych, koncertów symfonicznych i kameralnych, wizyty najsłynniejszych zespołów, solistów i kompozytorów, prezentacje najsłynniejszych kompozycji szeroko rozumianej muzyki współczesnej oraz utworów premierowych, a do tego konferencje, seminaria i warsztaty.

ISCM nie przeznacza na organizację imprezy specjalnych funduszy. Muszą o nie zadbać sami organizatorzy - w tym wypadku samorząd Wrocławia i Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. - Rok temu festiwal odbywał się w Visby, Växjö i Göteborgu w Szwecji, a dwa lata temu w Wilnie. W każdym przypadku największą część budżetu stanowiły dotacje sponsorów, którzy zadziwiająco chętnie finansują podobne imprezy - mówi Izabella Duchnowska z wrocławskiego wydziału kultury.

O tym, że Wrocław stara się o organizację prestiżowego festiwalu, wiedziało niewiele osób. - Lobbowaliśmy, bez specjalnego rozgłosu, od dwóch lat - mówi Izabella Duchnowska. - Na naszą korzyść przemówiło głównie to, że w 2014 r. we Wrocławiu będzie już nowa filharmonia na pl. Wolności, a nieopodal, w Operze Wrocławskiej, odbywać się będzie kolejna edycja festiwalu opery współczesnej.

To właśnie przyszłe Narodowe Forum Muzyki oraz Opera Wrocławska będą dwoma filarami imprezy zaplanowanej na dwa tygodnie października. Program festiwalu jeszcze nie istnieje. Wiadomo jedynie, że z myślą o nim Grzegorz Jarzyna pisze libretto (i przymierza się do reżyserii) do opery Zygmunta Krauzego "Pułapka" według dramatu Tadeusza Różewicza.

Światowe Dni Nowej Muzyki odbywają się co roku od kilkudziesięciu lat. W Polsce były zorganizowane trzy razy: w 1939, 1968 i 1992 r. Za każdym razem w Warszawie. W przyszłym roku odbędą się w Zagrzebiu w Chorwacji, a za dwa lata w belgijskim regionie Flandrii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji