Artykuły

"Halka"

W dziesięciolecie istnienia Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Warszawie przedstawia premierę moniuszkowskie moniuszkowskiej "Halki". Kolejna inscenizacja na największej polskiej scenie operowej jest dziełem Marii Fołtyn, która niedawno reżyserowała "Halkę" na Kubie i - zachwycona tamtejszymi wynikami - wiele elementów kubańskiego przedstawienia przeniosła do Warszawy.

Partie solowe "Halki" śpiewali dotychczas najznakomitsi wykonawcy polscy, już począwszy od uroczystej premiery ze stycznia 1858 r. Publiczność warszawska słyszała wtedy operę po raz pierwszy. Warto pamiętać, że nastąpiło to po kilku łatach uporczywych starań, walki o całość libretta, o polskie stroje i dekoracje. Pierwszą "Halką" w Warszawie (równo 10 lat wcześniej dwuaktową jeszcze operę wystawiono w Wilnie) była Paulina Rivoli; razem z nią wystąpił Julian Dobrski. Przedstawienie wzbudziło entuzjazm patriotyczny w społeczeństwie, od lat gnębionym przez carską policję i cenzurę - i utorowało drogę następnym operom Moniuszki. Sama "Halka" doczekała się w Warszawie pięćsetnego spektaklu w 1900 r., w tym samym czasie wystawiło ją 13 scen polskich i 8 teatrów za granicą. W 1903 r. premiera odbyła się w Nowym Jorku...

XX wiek przyniósł "Halce" rozgłos w świecie muzycznym, choć jej kompozytora pomija obce piśmiennictwo fachowe... "Halka" Moniuszki jest ulubioną operą polską. Urok melodii utrzymuje dzieło to przy życiu. Jest ono zachwycające, pisane dla głosów i zachwycająco instrumentowane" - podaje "Oksfordzka historia muzyki" 1905 r.

Tym razem partię tytułową śpiewa Hanna Rumowska-Machnikowska; w roli Jontka - Bogdan Paprocki, Janusza - Jan Czekaj.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji