Artykuły

Łańcut. W sobotę rusza 49. Festiwal Muzyczny

Jedna z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce imprez muzycznych - Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpocznie się w sobotni wieczór. Imprezę, która odbywa się po raz 49, rozpocznie gala operowo-operetkowa.

W świat arii operowych i operetkowych, a także utworów z musicali wprowadzi publiczność Bogusław Kaczyński, który po 19 latach przerwy powróci na łańcucki festiwal. Na ten koncert organizatorzy szykują na widowni prawie trzy tysiące miejsc. W koncercie inauguracyjnym, który odbędzie się przed wejściem głównym do łańcuckiego zamku, wystąpi orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej.

Na tegorocznym festiwalu, który odbędzie się w dniach 22-30 maja, zaplanowano łącznie 14 koncertów, w tym cztery nocne. Jest to największa jak dotąd w historii festiwalu liczba koncertów. Większość z nich odbędzie się tradycyjnie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich.

Cały festiwal odbędzie się w duchu rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, stąd w repertuarze kilku koncertów znajdą się jego kompozycje. Przed festiwalową publicznością wystąpią soliści, orkiestry, zespoły i chóry - łącznie ponad 200 artystów z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Rosji, Litwy, Izraela, USA. W programie imprezy znajdzie się zarówno muzyka kameralna, koncert symfoniczny, jak i recital i koncerty jazzowe.

Organizatorem imprezy, której historia sięga 1961 roku, jest Państwowa Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Na pomysł ożywienia muzyką stylowych komnat łańcuckiego zamku wpadł ówczesny dyrektor Filharmonii Rzeszowskiej Janusz Ambros. W 1961 roku zorganizował on Dni Muzyki

Kameralnej.

W ramach dotychczasowych 48. Festiwali odbyło się łącznie 519 koncertów, w których wystąpiło ponad 900 solistów, wśród nich światowej sławy mistrzowie, m.in. Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman, Ewa Podleś, Gwendolyn Bradley, Mihaela Ursuleasa, Ewa Małas-Godlewska, Bułat Okudżawa oraz artyści z

krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Wykonano utwory 500 kompozytorów, w tym egzotyczne "Pieśni Chińskie" Ma-Sy Tsuna. Tylko raz - w 1963 roku - impreza została odwołana - powodem była groźna epidemia duru brzusznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji