Artykuły

Frombork. Spektakl o Koperniku na Wzgórzu Katedralnym

"Mikołaj Kopernik - Dwa światy" - taki tytuł nosi przygotowywany w elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka spektakl, który swoją premierę będzie miał 28 maja o godz. 18 na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku.

Reżyserem przedstawienia, do którego scenariusz napisał Janusz Komorowski, jest Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru. Scenografia i kostiumy są dziełem Zygmunta Prończyka, a autorem muzyki jest Wojciech Karpiński.

Akcja sztuki Janusza Komorowskiego rozgrywa się we Fromborku, równocześnie w XV, XVI i XXI wieku. Fakty z życiorysu Mikołaja przeplatają się z historiami współczesnymi. Ze świata, który będzie istniał za pięćset lat, przybywa do domu astronoma młoda studentka Anna.

Dla bezpieczeństwa zostaje u kanonika gospodynią i razem z uczonym prowadzi obserwacje astronomiczne. Ten i inne fakty historyczne są osnową spektaklu zrealizowanego w konwencji snu i jawy. Spektakl powstaje dla uczczenia obchodzonego w tym roku 700-lecia nadania praw miejskich Fromborkowi oraz 500-lecia przybycia do tego grodu Mikołaja Kopernika. W roli Mikołaja Kopernika zobaczymy Lesława Ostaszkiewicza, a w rolę Anny wcieli się Anna Suchowiecka. Ponadto w spektaklu wystąpią: Krzysztof Bartoszewicz, Tomasz Czajka, Leszek Andrzej Czerwiński, Jacek Gudejko, Mieczysław Hajduk (gościnnie), Mirosław Siedler (gościnnie), Marta Maslowska, Tomasz Muszyński, Mariusz Michalski, Beata Przewłocka, Jerzy Przewłocki, Paweł Skowron, Teresa Suchodolska, Marcin Tomasik i Tomasz Walczak (gościnnie).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji