Artykuły

Gdańsk-Warszawa. Laury dla śpiewaków Opery Bałtyckiej

Śpiewacy związani z Operą Bałtycką Eliza Kruszczyńska i Adam Palka otrzymali laury na VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Wyróżniono także gdańszczankę Agnieszkę Tomaszewską.

Eliza Kruszczyńska decyzją jury konkursu pod przewodnictwem Wiesława Ochmana otrzymała grand prix im. Marii Fołtyn w wysokości 15 tys. euro. Wokalistce przyznano nagrodę im. Józefiny Reszke dla najlepszego sopranu lub mezzosopranu, a także nagrodę Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Opery "Trubadur" za najlepsze wykonanie arii operowej. Eliza Kruszczyńska ukończyła Akademię Muzyczną w Pescarze. Śpiewać zaczęła stosunkowo niedawno, bowiem wcześniej studiowała grę na skrzypcach w Conservatorio Alfredo Casella L'Aquila. W Polsce debiutowała w tym sezonie na scenie Opery Bałtyckiej, wykonując partię I Damy w "Czarodziejskim flecie".

Adam Palka otrzymał drugą nagrodę (8 tys. euro) w kategorii głosów męskich. Śpiewak debiutował na gdańskiej scenie. Na deskach Opery Bałtyckiej wykonuje m.in. partie Collatinusa w "Gwałcie na Lukrecji" Brittena, Masetta w "Don Giovannim" i Figara w "Weselu Figara" Mozarta. Obecnie przygotowuje w Operze Bałtyckiej Banka w "Makbecie" Verdiego. Wykonaniem arii z tej opery wyśpiewał nagrodę w Konkursie Moniuszkowskim. Agnieszka Tomaszewska otrzymała Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej dla najlepszego polskiego uczestnika w repertuarze światowym oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu dla najlepszego polskiego sopranu.

Dyrekcja Opery Bałtyckiej ufundowała nagrodę konkursową dla najciekawszej osobowości scenicznej w postaci udziału w produkcji tego teatru. Nagrodę otrzymała Polka Magdalena Wór - mezzosopran za niezwykle sugestywną interpretację dumki Jadwigi ze "Strasznego dworu" oraz arii Sextusa z "Łaskawości Tytusa". Śpiewaczkę zobaczymy w Gdańsku w czasie dwóch najbliższych sezonów.

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki jest konkursem adresowanym do młodych śpiewaków operowych z całego świata do 35. roku życia. Odbywa się co trzy lata. Od 1998 organizowany jest w Teatrze Wielkim-Operze. W VII edycji rywalizacji wzięło udział 100 śpiewaków z ponad 20 krajów. Konkurs był trzyetapowy, do ostatniego, finałowego zakwalifikowano 13 uczestników. Najlepsi z nich wystąpili na koncercie laureatów z towarzyszeniem m.in. Orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji