Artykuły

Kołobrzeg. Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego

Premierowy koncert "Noc Pieśni Sarmackiej" będzie głównym punktem rozpoczynającego się w piątek wieczorem w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) VII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja".

Impreza potrwa do soboty. Otworzy ją minirecital laureata ubiegłorocznej edycji festiwalu Piotra Kajetana Matczuka.

Potem odbędą się konkursowe przesłuchania, w których weźmie udział 19 młodych bardów z niemal całej Polski, m.in. Bielska Białej, Sandomierza, Sejn, Warszawy i Wrocławia. Każdy z uczestników konkursu musi zaśpiewać jednej utwór Jacka Kaczmarskiego oraz jeden z własnym tekstem lub muzyką. Konkursowe występy będzie oceniać jury pod przewodnictwem Jana Poprawy.

Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród rozpocznie się "Noc Pieśni Sarmackiej". W pierwszej części koncertu wystąpi bard z Poznania Jacek Kowalski, który specjalnie na kołobrzeski festiwal przygotował nowy program, w drugiej poznański kwartet ProForma.

W sobotę w południe uczestnicy festiwalu rozegrają mecz piłki nożnej, a po południu w kinie "Piast" obejrzą nigdy dotąd nieprezentowany film z prywatnych zbiorów o pobycie Jacka Kaczmarskiego w Australii oraz wysłuchają wykładu profesora Wacława Józefa Waleckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego "Sarmata na co dzień".

Jacek Kaczmarski (1957 - 2004) był poetą, prozaikiem i pieśniarzem. Publiczność zapamiętała go, jako barda śpiewającego z gitarą protest songi. Do najbardziej znanych utworów należą "Mury", "Obława", "Rejtan, czyli raport ambasadora", "Sen Katarzyny II".

Kaczmarski powszechnie kojarzony był z początkami i etosem NSZZ "Solidarność". Okres stanu wojennego, który wprowadzono w Polsce, gdy koncertował we Francji, artysta spędził na emigracji. Do Polski wrócił w 1990 r. Pięć lat później przeniósł się do Australii. Zmarł 10 kwietnia 2004 r. po przegranej walce z nowotworem. Pochowano go na Powązkach wojskowych w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji