Artykuły

Śpiewać każdy może...

Są młodzi, energiczni i pełni dobrych chęci. Teksty Osieckiej nie są dla nich po prostu efektownym, ładnie opakowanym w słowa, przystankiem na drodze do kariery. Konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej" jest hołdem dla jednej z najciekawszych polskich artystek drugiej połowy XX wieku, a dla dziesiątek zdolnych, młodych ludzi również wyjątkową okazją na profesjonalne zmierzenie się z jej twórczością - pisze Łukasz Rudziński na portalu Trójmiasto.pl.

Na szczęście dla rywalizacji, finaliści przedstawili bardzo różnorodne interpretacje utworów Osieckiej - było miejsce na rock i soul, jazz, piosenkę aktorską i przede wszystkim na poezję śpiewaną. Jak zauważył Jerzy Stuhr już kilkadziesiąt lat temu, "śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej", a wykonawcy wzięli te słowa do serca. Wiele eksperymentowali, niekiedy kosztem poziomu artystycznego swoich aranżacji. Nagrodzone zostały interpretacje odważne, dobrze zaśpiewane i zaskakujące dużymi możliwościami wokalnymi wykonawców.

Powiedzieli po gali sopockiego etapu konkursu o interpretację piosenek "Pamiętajmy o Osieckiej":

Eliza Banasik, laureatka nagrody publiczności. - W różnych zespołach i chórach występowałam od szóstego roku życia. Na poważny repertuar "przerzuciłam" się w wieku 9 lat. W programie "Od przedszkola do Opola" poznałam Jacka Kaczmarskiego. Zainteresowałam się poezją i z czasem przerodziło się to w poszukiwania innych form takiej twórczości i z czasem pojawiła się też Osiecka. Chcę pozostać w nurcie poezji śpiewanej, jazz ani teatr niespecjalnie mnie interesują - mówi najmłodsza, 17-letnia uczestniczka konkursu.

Joanna Kaczmarek, zwyciężczyni XIII edycji "Pamiętajmy o Osieckiej" w oczach jury rekrutującego się z przedstawicieli mediów. - Razem z bratem bliźniakiem śpiewaliśmy podobno zanim jeszcze nauczyliśmy się chodzić. Gram na skrzypcach od 15 lat, ale śpiewania nigdy specjalnie nie ćwiczyłam. Szczerze mówiąc jestem teatralnym dzieckiem, bo mama pracowała jako pedagog śpiewu w teatrze i to tam się wychowałam. Zależy mi na tym aby połączyć działania teatralne z muzyką i śpiewać coś, co ludzie nazywają piosenkę aktorską, chociaż nikt do końca nie wie co to jest. Ja też nie chcę określać, kiedy śpiewam poezję, kiedy jazz, bo mnie najbardziej interesuje interpretacja muzyki w taki sposób, w jaki ją czuję. Przygotowując utwór długo szukam najlepszej interpretacji, a gdy już znajdę odpowiednie wykonanie, staję się rygorystyczna - tak ma być i koniec, bo nie chcę inaczej. Piosenka musi brzmieć po mojemu - przyznaje jedyna uczestniczka, która zdecydowała się śpiewać a cappella.

Justyna Panfilewicz, wyśpiewała sobie drugie miejsce w sopockiej części konkursu. - Jestem samoukiem. Moja przygoda z muzyką i śpiewaniem trwa odkąd usłyszałam Edytę Bartosiewicz. Potem przyszedł czas na Agnieszkę Chylińską i Kasię Nosowską. Później jeszcze Bobby McFerrin, Sebastian Bach, Janis Joplin. Słuchając ich, zdałam sobie sprawę jak można operować głosem. Zaczęłam eksperymentować. Zaczynałam jako mała dziewczynka marząc ściany w domu. W piątej klasie podstawówki wstąpiłam do zespołu folklorystycznego, to był pierwszy krok w stronę estrady. Na co dzień tworzę rock progresywy.

Agata Rożankowska, obok Elizy Banasik najmłodsza, bo 17-letnia, uczestniczka konkursu, wyróżniona przez jury trzecią nagrodą. - Jak miałam 6 lat, mój nauczyciel od muzyki zauważył we mnie talent, postanowił go pielęgnować, no i wypielęgnował. Brałam udział w musicalu "High School Musical" Teatru Muzycznego w Gliwicach, a w konkursie na interpretacją, chciałam wystąpić już rok temu, ale wtedy byłam za młoda. W tym roku czekałam na eliminacje z niecierpliwością. "Pamiętajmy o Osieckiej" to super przygoda, poznałam wielu wspaniałych ludzi a nasze występy traktuję jak koncerty, a nie jak konkurs.

Ostatni i decydujący etap konkursu odbędzie się w Warszawie. Koncert Finałowy z udziałem specjalnie powołanego Jury w składzie: Stanisław Soyka, Marek Niedźwiecki, Maciej Englert, Włodek Pawlik i Magda Umer odbędzie się 3 października w Warszawie w studio Programu III Polskiego Radia. Dzień później w Och-Teatrze, nowej placówce Krystyny Jandy odbędzie się uroczysta Gala Finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody.

***

Wyniki drugiego etapu XIII Konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej":

Nagroda Miasta Sopotu (Nagroda Publiczności) - Eliza Banasik

(nagroda honorowa, nagrodę finansową w wysokości 1,5 tys. zł funduje firma Dorato)

I Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego - Joanna Kaczmarek (2,5 tys. zł)

II Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego - Justyna Panfilewicz (1,5 tys. zł)

III Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego - Agata Rożankowska (1 tys. zł)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji