Autorzy

Trwa wczytywanie

Domenico Cimarosa

Ur. 17 XII 1749, Aversa k. Neapolu. Zm. 11 I 1801, Wenecja.
Domenico Cimarosa, syn ubogiego wyrobnika, wykształcenie muzyczne otrzymał w neapolitańskim Conservatorio Santa Maria di Loreto. Ma­jąc lat 23 wystąpił z pierwszą operą pod tytułem "Le stravaganze del conte" i odniósł tak świetny sukces, że uznano go (w tak młodym wieku) za jednego z czołowych włoskich kompozytorów. Dalsze dzieła przysporzyły mu jeszcze więcej sławy; wystawiano je nie tylko w miastach, w których działały włoskie teatry operowe, jak Londyn, Paryż czy Wiedeń, ale w całej Europie - również i w Warszawie.
Przez jakiś czas był Cimarosa nadwornym kompozytorem carycy Katarzyny II, później działał w Wiedniu jako następca Salieriego, by po śmierci Leopolda II powrócić znów do rodzinnego Neapolu.
W ciągu swojego niezbyt długiego życia stworzył z górą 60 oper, ponadto wiele oratoriów, kantat, sonat klawesynowych i innych utwo­rów. Dzieła jego odznaczają się melodyjnym urokiem i zgrabnością formy, zaś inwencja twórcza, choć nie grzeszy odkrywczością, jest zawsze szczera i naturalna. Szczególnie niezrównanym mistrzem był Cimarosa w dziedzinie opery komicznej.
Źródło: Przewodnik Operowy Józef Kański, PWM 1997

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji