Autorzy

Trwa wczytywanie

Mark O'Rowe

O'ROWE Mark
(ur. w 1970, Dublin, Irlandia)

Dramatopisarz i scenarzysta irlandzki. Wychował się, jak przyznaje, na brutalnych filmach. Zaczął pisać w wieku dwudziestu czterech lat, "żeby czymś się zająć". Jego pierwsza sztuka, jednoaktówka "The Aspidistra Code" (Kod aspisidry), której tytuł nawiązuje do powieści George'a Orwella "Wiwat aspidistra", została w 1995 roku nagrodzona na konkursie dla debiutantów zorganizowanym przez Irish National Association for Youth Drama. Kolejne sztuki, adresowane do młodych widzów "Sulk" (Dąsać się) i "Buzzin' to Bits", zostały napisane na zamówienie Youth Theatre w Dublinie i wystawione w tym teatrze w 1996 roku. W następnym roku, w ramach projektu A Theatre of Cruelty Season (Teatralny sezon okrucieństwa) Bedrock Theatre Company wystawił "Anna's Ankle" (Kostka Anny). Również w 1997 roku odbyła się premiera pierwszej pełnospektaklowej sztuki O'Rowe'a, "From Both Hips" (Z dwóch bioder), nagrodzonej BBC/Steward Parker Trust Award.
Przełom w karierze artystycznej Marka O'Rowe'a przyniosła w 1999 roku premiera "Howie i Rookie" (jedyna premiera sztuki O'Rowe'a, która odbyła się w Londynie; większość premier miała miejsce w Dublinie). Dramat, wystawiony w wielu krajach na całym świecie, otrzymał prestiżową brytyjską nagrodę George'a Devine'a (1999), Rooney Prize for Irish Literature (1999), nagrodę za najlepsze przedstawienie na festiwalu Fringe w Edynburgu (1999) i The Irish Times New Play Award (2000). Dwa lata później odbyła się premiera "Made in China", a w roku 2003 - premiery dramatów "Crestfall" i "Kissaway" (premiera na festiwalu w Edynburgu). W tym samym roku O'Rowe zadebiutował jako scenarzysta; zrealizowany na podstawie jego scenariusza film "Intermission" (Przerwa) dostał cztery nagrody IFTA (Irish Film and Television Award), między innymi za najlepszy film irlandzki i najlepszy scenariusz.
Świat dramatów O'Rowe to świat ponurej antyutopii, zdominowany przez przemoc. Autor zrywa z tradycyjnym w dramacie irlandzkim miejscem akcji i tematyką - akcja nie toczy się na wsi, lecz w mieście, gdzie bohaterowie muszą walczyć o przetrwanie. O'Rowe nawiązuje do przemian społecznych, które zaszły w Irlandii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w wyniku transformacji ekonomicznej. Brutalność, drastyczność scen w "Howie i Rookie", "Made in China", a zwłaszcza w "Crestfall", budziły sprzeciw widzów.
Mark O'Rowe uważany jest za mistrza monologu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji