Osoby

Trwa wczytywanie

Teodozja Wandycz-Ochrymowicz

WANDYCZ Teodozja, Teodora, Stefania, 2° v. Ochrymowicz (ok. 1893 - 16 II 1963 Nowy Jork), aktorka, śpiewaczka. Była żoną -> Wiktora W., potem- Wła­dysława Ochrymowicza. Debiutowała 10 IX 1910 w T. Ludowym w Krakowie w roli Zosi ("Szaławiła") i wystę­powała tam w sez. 1910/11; w sez. 1913/14 i 1914/15 w T. Małym w Warszawie, w 1916 w Białej Cerkwi, w lipcu tego roku i w 1917 gościnnie w t. Figliki w Ki­jowie i zapewne także w tym okresie w t. odeskim i wil., w 1919 w warsz. t. rewiowych: Czarny Kot, Miraż, Argus, Dolina Szwajcarska, w lipcu tego roku gościnnie w T. Nowości W Warszawie, w sez. 1919/20 w T. Nowości w Krakowie. W 1922-24 przebywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie z Władysławem Ochrymowiczem występowała w pol. przedstawieniach operowych (m.in. wystawili "Halkę"). Po powrocie do kraju mieszkała we Lwowie, ale prawdopodobnie nie występowała. Później wróciła do Stanów Zjednoczo­nych i przez wiele lat zajmowała się działalnością kul­turalną w ośrodkach polonijnych.
W opinii krytyki była "niepośledniej miary diwą ope­retkową" ("Krakowski Przegląd Teatralny" 1920 nr 10); cechowała ją "pedancka subtelność i wrodzona inteligencja ujawniająca się w interpretacjach ról". Jej kreacje były "owocami rzetelnej pracy artystycznej, czemu również sprzyjały zewnętrzne warunki artys­tyczne i miły timbre głosu". Niektóre z jej lepszych ról operetkowych i wodewilowych: Angela Didier ("Hra­bia Luxemburg"), Hanna Glavari ("Wesoła wdówka"), Alicja ("Miłość walca"), Baronowa von Marbach ("Ma­newry jesienne"), Lucy Harisson ("Targ na dziewczęta"), Warszawka ("Warszawka i Krakusik"), Panna Gloppler ("Druciarz"). W. występowała stale pod nazwiskiem swe­go pierwszego męża jako Wandyczowa.
Bibl.: Sempoliński: Wielcy artyści (tu mylnie imię Zofia); Krak. Prz. teatr. 1920 nr 3, 10 (il.); Życie Warsz. 1963 nr 66; Afisze, Bibl. Jagiell.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji