Artykuły

Karnawał polski. Teatry na ulicy

Widowiska plenerowe, spektakle kameralne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, panele dyskusyjne oraz spotkania z twórcami i aktorami. Spośród propozycji 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA każdy znajdzie coś dla siebie. Hasło: „Karnawał polski". Start: 7 lipca.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA to jeden z największych i najstarszych w Europie festiwali poświęconych światowemu teatrowi plenerowemu. Od 1988 r. Teatr KTO, organizator festiwalu, na cztery dni lipca zamienia krakowski Rynek Główny, pl. Szczepański, Mały Rynek, a w tym roku po raz pierwszy Rynek Podgórski, w wielką plenerową scenę.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona polskiemu teatrowi ulicznemu. — „Karnawał polski", nazwa 29. edycji festiwalu ULICA, jest próbą diagnozy stanu polskiej teatralnej sztuki ulicznej — mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, organizatora festiwalu. — Oglądając 30 reprezentatywnych polskich teatrów ulicznych chcemy się przekonać, w jakim stopniu wyrastają z tradycji polskiego teatru (tego romantycznego czy mieszczańskiego?), a w jakim stopniu czerpią one ze wzorców francuskich, hiszpańskich i włoskich. Czy wyszukana metafora, poezja i melancholia (z płaczącą wierzbą w tle), czy jarmarczna klaunada, komedia i olbrzymie widowiska plenerowe (Francja — Royal de Luxe), a może i jedno, i drugie? Przekonajmy się podczas 29. ULICY — zachęca Zoń i zaprasza do wzięcia udziału w festiwalu.

Mistrz głodu

Co w programie 29. ULICY? Autorskie spektakle Teatru KTO oraz występy gościnne. Jedną z propozycji tegorocznej odsłony festiwalu jest Mistrz Głodu poznańskiego zespołu teatr Biuro Podróży. Poznańscy aktorzy opierają swój spektakl na motywach opowiadania Franza Kafki i przenoszą je do czasów współczesnych. Do czego człowiek jest dzisiaj zdolny? Jak ważna jest dla niego popularność i wysoka oglądalność? Czy prywatność odeszła do lamusa? Odpowiedzi na te pytania będziemy mogli poszukać w Mistrzu Głodu, którego pokaz zaplanowano na 7 lipca (czwartek) o godz. 23 na Rynku Głównym przy kościele św. Wojciecha.

Wśród teatrów odwiedzających Kraków w czasie 29. ULICY ponadto m.in. Teatr A, teatr Porywacze Ciał, teatr Akt, Teatr Snów, a także zespoły zagraniczne, m.in. Duchamp Pilot, Groupe Tango Sumo oraz Cirkatomik.

Świat Peregrinusa

Teatr KTO zaprezentuje w plenerze dwa spektakle. Peregrinus, oparty na twórczości poetyckiej T.S. Eliota, pokazuje jeden dzień z życia człowieka w XXI w. Peregrinus to współczesny Everyman, którego życie zawieszone jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji. „Drogę przez życie" identyfikuje przez „drogę do pracy". Świat Peregrinusa to cywilizacja „cyfrowa" — smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią — konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepowa. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Jedną z nich będzie Rynek Główny, na który Teatr KTO zaprasza 7 lipca (czwartek) o godz. 16.

Drugą propozycją autorstwa Jerzego Zonia i Teatru KTO, którą obejrzymy w letniej scenerii, będą nominowani do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu Ślepcy.

Festiwal

29. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA odbędzie się od 7 do 10 lipca. Szczegółowy program festiwalu na stronie teatrkto.pl.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji