Artykuły

Hrabia w ogniu rewolucji

Ostatnią premierą Teatru Narodowego w tym sezonie będzie inscenizacja "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego.

Dramat, uznany za jedno z arcydzieł polskiej literatury, został napisany w roku 1833 przez 21-letniego poetę. Stał on w centrum sprzeczności swego czasu, gdy tradycyjna hierarchia cnót świata chrześcijańskiego konfrontowała się ze skutkami postaw demokratycznych i rewolucyjnych. Podobnymi konfliktami żyje bohater dramatu hrabia Henryk, poeta, ale i rycerz, dowódca obrony Okopów Świętej Trójcy. Nie potrafi on własnego wyznania wiary potwierdzić porządkiem życia. Następuje ruina życia prywatnego Henryka, szaleństwo żony i ślepota obdarzonego darem poetyckim syna. Na zewnątrz toczy się rewolucja, a autor nie podziela wiary wielu współczesnych w szlachetność jej celów. Daje bliższy naszym czasom obraz ruchu kontrolowanego przez klasę zawodowców. Tłum, z jego namiętnością nienawiści i zemsty, jest tu manipulowany. Ale Pankracy, przywódca rewolty, też nie jest wolny od pewnej melancholii, zdradzającej działanie sił fatalnych.

Muzykę do spektaklu skomponował Stanisław Radwan. Występują: Beata Fudalej, Dorota Landowska, Bożena Stachura, Marek Barbasiewicz, Andrzej Blumenfeld, Mariusz Bonaszewski, Józef Duryasz, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz, Paweł Tołwiński, Krzysztof Wakuliński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji