Artykuły

Lublin. Premiery Mazurkiewicza, Mądzika i Babickiego

Klaruje się program i terminarz premier teatralnych otwierających nowy sezon. Będą premiery Mazurkiewicza, Mądzika i Babickiego. Konfrontacje Teatralne uchylają rąbka tajemnicy: w październiku zobaczymy w Lublinie "(A)pollonię" Warlikowskiego i nową realizację "Naszej klasy" Słobodzianka w reżyserii Spišáka

Pierwszy z najnowszych lubelskich spektakli miał już zaledwie kilka dni temu premierę poza Lublinem. Chodzi o "Sztukmistrza z Lublina", drugi z cyklu "Opowieści z Bramy" monodram w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego i reżyserii Tomasza Pietrasiewicza z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Dąbrowski wystąpił ze "Sztukmistrzem" 31 sierpnia na małej scenie Teatru Żydowskiego podczas Warszawy Singera czyli na trwającym do 5 września VII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Niewątpliwie Dąbrowskiemu towarzyszyły w programie tego festiwalu dobre nazwiska, by wymienić tylko Krzysztofa Pendereckiego i Nigela Kennedy'ego.

O tym, aby jakaś teatralna inscenizacja napisanej w 1960 roku powieści Singera jako najlepszego materiału promocyjnego miasta Lublina była stale obecna w samym Lublinie, mówiło się od lat i bez skutku. W 1992 roku teatr im. Juliusza Osterwy wystawił bardzo rozbudowanego scenograficznie "Sztukmistrza" w reżyserii Jana Szurmieja, który zresztą jako pierwszy w Polsce w 1986 roku dokonał adaptacji i wyreżyserował sztukę na deskach Teatru Dramatycznego we Wrocławiu. Wygląda na to, że jednak Teatr NN - i Witold Dąbrowski - wprowadzą "Sztukmistrza" na stałe do swego repertuaru, chociaż w wersji bardzo kameralnej.

Na 11 września Teatr Provisorium i Kompania Teatr - jako struktury Teatru Centralnego Centrum Kultury - zapowiadają oczekiwaną od wiosny premierę "Idź w noc, Margot". Powieść Michała Witkowskiego na potrzeby teatru zaadaptował Artur Pałyga, a reżyseruje Witold Mazurkiewicz, lider Kompanii Teatr. Spektakl miał być gotowy na 7 maja, ale nastąpiły zmiany w obsadzie. Wbrew zapowiedziom w "Margot" nie zagra Edyta Jungowska, zobaczymy natomiast Alinę Czyżewską, Dominikę Mrozowską, Przemysława Buksińskiego, Piotra Gajosa, Jarosława Tomicę i Michała Zgieta. Jak mówi Mazurkiewicz, "Margot" jest "pozornie banalną analizą rzeczywistości celebryckiej, tego blichtru, jakim jesteśmy bez przerwy zalewani z telewizorów". "Margot" otrzymała nominacje do nagrody Nike 2009.

Co do dat wiadomo, że 2 października szykuje się premiera Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika. Ostatnią premierą Sceny była "Bruzda" w 2006 roku. Nowy spektakl nosi tytuł "Przejście", muzykę napisał Tomasz Stańko, od poniedziałku Mądzik zaczyna próby. Leszek Mądzik realizował w ostatnich latach przedstawienia dla innych teatrów jako reżyser lub scenograf. Zresztą dużo poza Lublinem wystawiają bądź realizują premierowe spektakle w ostatnich latach inne teatry lub związani z Lublinem reżyserzy, na przykład Gardzienice zagrały premierę "Ifigenii w A..." w Nowym Jorku.

16 października Teatr im. H. Ch. Andersena planuje premierę klasycznej bajki "Jaś i Małgosia". Natomiast w Teatrze im. Juliusza Osterwy 13 listopada będzie premiera "Zbrodni i kary" według Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Babickiego. Reżyser, dyrektor artystyczny lubelskiej sceny dramatycznej po raz trzeci sięga do Dostojewskiego, wcześniej zrealizował w Lublinie "Biesy" i "Idiotę". "Zbrodnię i karę" Babicki wystawił w maju 2009 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach. Raskolnikowa ma grać Mikołaj Roznerski, Porfirego Pietrowicza - Szymon Sędrowski.

Nieco rąbka tajemnicy uchylił w tych dniach festiwal Konfrontacje Teatralne, którego 15 edycja odbędzie się 16-27 października i ma być kontynuacją prezentacji współczesnego teatru rosyjskiego, uzupełnioną spektaklami z Wielkiej Brytanii i USA. Wiadomo na razie, że zobaczymy "(A)pollonię" [na zdjęciu] Krzysztofa Warlikowskiego, jeden z najważniejszych spektakli roku 2009, powstały w kooperacji z teatrami i festiwalami - Starym Teatrem z Krakowa, Festival d'Avignon, Theatre National de Chaillot w Paryżu, Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Theatre de la Place w Liege, Comedie de Geneve-Centre Dramatique w Genewie i Wiener Festwochen. Będzie też Tadeusza Słobodzianka (Laboratorium Dramatu) "Nasza klasa" świeżo wyreżyserowana przez Słowaka Ondreja Spišáka w kooperacji z Konfrontacjami. Sztuka miała prapremierę w The National Theatre w Londynie w reżyserii Bijan Sheibani (we wrześniu ubiegłego roku). Będzie również spektakl "Paranoicy i Pszczelarze" poznańskiego Teatru Ósmego Dnia (premiera odbyła się 30 grudnia 2009).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji