Artykuły

Gdańsk. Wystawa obrazów Petera Greenawaya

Brytyjski prozaik, kurator, twórca instalacji, ale przede wszystkim znany jako wybitny scenarzysta i reżyser filmowy. Do tej listy, która i tak już pozwala nazwać go człowiekiem renesansu we współczesnym rozumieniu, trzeba koniecznie dodać: malarz. Włąsnie to wcielenie Petera Greenawaya można poznać dzięki wystawie "Potop ilustrowany"/ "Flood illustrated" w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa.

Wystawa " Potop ilustrowany"/ "Flood illustrated" złożona ze stu pięćdziesięciu dziewięciu prac zainspirowanych biblijnym potopem prezentowana jest od 21 września do 24 października w 4g. - Mieszkam w Amsterdamie, który w dużej części zbudowany jest poniżej poziomu morza. Niektórzy twierdzą, że zgodnie z opartymi na wiarygodnych badaniach scenariuszach, do 2039 roku dwie trzecie Amsterdamu zniknie pod falami - pisze we wstępie do swojej wystawy Peter Greenaway.

Artysta pojawi się na w Gdańsku 6 października. Tego dnia o godzinie 13:00 odbędą się uroczystości związane z nadaniem mu tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Plastycznych w Dworze Artusa w Gdańsku, a o godzinie 18:00 będzie miało miejsce spotkanie z twórcą w 4G. Samo przyznanie honorowego doktoratu nastąpiło podczas posiedzenia Senatu Akademii 21 kwietnia bieżącego roku, na wniosek Rady Wydziału Malarstwa ASP. W oficjalnym uzasadnieniu decyzji podano całokształt twórczości artystycznej i humanistyczną postawę życiową.

- Cieszymy się, że mogliśmy przyznać jako pierwsi Panu Peterowi Greenawayowi ten tytuł. Przez tyle lat wywierał swoją twórczością i nadal wywiera ogromny wpływ na nas, twórców - tłumaczy Piotr Gliszczyński dziekan Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP. - Jednym z wielu argumentów, którymi się kierowaliśmy, szczególnie ważnym dla nas, jest fakt czynienia głównymi bohaterami jego filmów artystów - dodaje Gliszczyński.

Peter Greenaway, najbardziej znany jako reżyser i scenarzysta, przygodę ze sztuką zaczął od malarstwa, w pierwszej połowie lat 60. studiował bowiem w Walthamstow School of Art gdzie zdobył artystyczne wykształcenie. Od czasu swojej pierwszej indywidualnej wystawy w 1964 roku miał kilkanaście kolejnych na całym świecie, działał także jako kurator oraz krytyk sztuki. Mimo, że dziś kojarzony przede wszystkim z dziesiąta muzą, sam przyznaje, że malarstwo uznaje za sztukę najwyższą. Jak objawia się to w jego twórczości?

Kino Greenawaya urzeka kolorami, obrazami oraz grą skojarzeń i symboli odwołujących do tradycji historii sztuki. Cechuje je powtarzalność rozmaitych motywów, ale mimo ich wielkiej rozpiętości twórczość ta jest cały czas konsekwentna i spójna. W zestawie tych nagminnie powracających wątków najbardziej wybijają się te związane ze sztuką. Inspiracje i nawiązania do malarstwa, architektury, literatury, muzyki oraz teatru to swoisty hołd Greenawaya dla szeroko pojętego aktu kreacji.

Mówiąc krótko - sztuka przesyca całą jego twórczość filmową i to właśnie zadecydowało o przyznaniu mu tytułu przez gdańską Akademię Sztuk Pięknych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji