Artykuły

Mamma Medea

Z tematem dzieciobójstwa zmierzy się jutro na deskach Teatru Nowego Monika Dobrowlańska. Reżyser, która dokładnie rok temu zrealizowała w Poznaniu spektakl "Dogrywka" węgierskiego reżysera Gyorgy Spiró, tym razem przedstawi widzom swoją wizję współczesnej wersji antycznego mitu. Historię Medei w Teatrze Polskim zobaczymy jednak nie w literackim ujęciu Eurypidesa, a Toma Lanoye'a.

- Kim jest Medea? - zastanawia się Dobrowlańska. - Kochającą kobietą czy nienawidzącą furią? Oddaną matką walczącą o prawa do dzieci czy ich morderczynią? (...) Postać ta jest niejednoznaczna, ambiwalentna, paradoksalna. Stosunek do niej w literaturze jawi się podobnie: Eurypides kreuje z niej morderczynię dzieci, w literaturze współczesnej częste są z kolei głosy uniewinniające Medeę. Tom Lanoye decyduje się na przypisanie morderstwa jednego dziecka Medei, drugiego Jazonowi. Jeśli potraktować dzieciobójstwo w sensie metaforycznym, to druga część sztuki Lanoye'a, której akcja rozgrywa się w Koryncie, opowiada o destrukcyjnym mechanizmie mogącym rozwinąć się między dwojgiem początkowo kochających się ludzi, mechanizmie niszczącym wszystko, co pomiędzy nimi, również dzieci. Inaczej jednak niż Eurypides, Lanoye opowiada nie tylko "mroczną" połowę historii Medei i Jazona, lecz w części pierwszej szkicuje historię ich spotkania w Kolchidzie oraz rozwijającego się uczucia. Ta część jego opowiadania jest jasna, trochę baśniowa; daje też pełny obraz historii dwojga ludzi, jak i nieco przewrotnie pozwala spojrzeć na problem obcości, najpierw Jazona w ojczyźnie Medei, następnie Medei w Koryncie.

W spektaklu grają: Barbara Prokopowicz (na zdjęciu), Ewa Szumska, Michał Kaleta, Adam Łoniewski, Ireneusz Dydliński, Łukasz Pawłowski, Filip Bobek. Przedpremierowy pokaz odbył się 6 października podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu "Konfrontacje Teatralne" w Lublinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji