Artykuły

Gdańsk-Gdynia. 10. urodziny Wybrzeżaka

O istnieniu Wybrzeżaka, sekcji edukacyjnej teatru Wybrzeże, wie co drugi gdańszczanin - wynika z ankiet. Nic dziwnego, obchodzący jubileusz 10-lecia Wybrzeżak wrósł w krajobraz kulturalny Trójmiasta.

W warsztatach i projektach artystycznych uczestniczyło 6 tysięcy dzieci i młodzieży, a jego spektakle obejrzało 130 tysięcy widzów!

Wybrzeżak powstał w marcu 1995 r. jako sekcja edukacji gdańskiego teatru Wybrzeże. - Od początku jego misją było angażowanie do udziału w kulturze młodzieży z różnych środowisk, zwłaszcza młodzieży marginalizowanej - opowiada Adam Rusiłowski, szef Wybrzeżaka, który przed 10 laty tworzył go wspólnie z Marzeną Nieczują-Urbańską, Marzeną Paludan i ówczesną dyrektor Teatru Wybrzeże Ewą Bonk-Woźniakiewicz.

Od początku w warsztatach teatralnych uczestniczyła młodzież z robotniczych dzielnic Trójmiasta, małych miejscowości i wychowankowie ośrodków specjalnych, z czasem dołączyli do nich uczniowie elitarnych szkół trójmiejskich, np. III LO w Gdyni. W ciągu 10 lat Wybrzeżak zainicjował wiele projektów artystycznych, reagujących na negatywne zjawiska społeczne.

- Projekt "Prawa Człowieka" z 1996 roku promował świadomość praw obywatelskich i prowokował do dyskusji o bezdomności, bezrobociu, rasizmie i ksenofobii. "Kręgi na wodzie" przeprowadziliśmy w byłym obozie w Sztutowie, gdzie z młodzieżą niemiecką i amerykańską odkrywaliśmy współczesne zagrożenia faszyzmem. Spektakl "Rzeka" był rezultatem współpracy mniejszości narodowych i miał na celu zmianę negatywnych postaw wobec jakiejkolwiek odmienności. "Agnes" jest sztuką pokazującą złożoność sytuacji molestowania dzieci, a projekt "Fala" przygotowaliśmy na prośbę szkół, w których przemoc osiągnęła zatrważające formy - opowiadają członkowie Wybrzeżaka, którzy pomysły na metody animacji kulturalnej zdobywają na całym świecie znajdując partnerskie organizacje w Europie, Azji i obu Amerykach. - Wypracowana przez nas metoda pracy z młodzieżą została uznana jako modelowa przez Europejską Fundację Kultury w Amsterdamie, ośrodki w Europie oraz amerykańskie uniwersytety Columbia i Northern Iowa - mówi Adam Rusiłowski. Wybrzeżak organizuje też szkolenia dla nauczycieli i razem z Instytutem Pedagogiki UG realizuje zajęcia praktyczne Podyplomowego Studium Dramy Pedagogicznej.

Specyfiką Wybrzeżaka jest to, że młodzi uczestnicy jego programów po latach sami stają się realizatorami warsztatów i spektakli przez siebie wyreżyserowanych. Młodzi artyści przeszkoleni w zakresie podstaw warsztatu teatralnego stali się twórcami wielu scenariuszy ("Ala ma kota", "Windą w dół", "Warzywniak"), reżyserami spektakli ("Chłopcy z Placu Broni", "Kopciuszek"), artystami kabaretowymi ("Limo"), a także liderami grup warsztatowych (SKOK na Warzywniak, Centrum Interwencji Artystycznej w Gdyni na dworcu SKM).

Wybrzeżak zaprasza na urodzinowe imprezy:

Sobota [19 marca]

godz. 15 - CIA (dworzec SKM w Gdyni)- "Uliczka w Barcelonie"

godz. 17 - teatr Wybrzeże - Malarnia - Urodzinowy Maraton Wybrzeżaka I

godz. 19 - Malarnia - musical Abelarda Gizy

Niedziela [20 marca]

godz. 17 - Malarnia - Urodzinowy Maraton Wybrzeżaka II

Godz. 19 - Malarnia - "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" reż. Marzena Paludan, prof. Gretta Berghammer

Środa [23 marca]

godz. 12 - Malarnia - Seminarium o uchodźcach w Unii Europejskiej

godz. 19 - Malarnia - spektakl grupy z Londynu Arts Rights - European Exile Voices

Na zdjęciu: "Romeo i Julia" w reż. Marzeny Nieczui-Urbańskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji