Artykuły

Lublin. Dyrektor z konkursu dla Teatru Starego

Teatrem Starym będzie zarządzać nowa miejska instytucja kultury. Ma być powołana 1 stycznia 2011, rok przed planowanym zakończeniem remontu, aby jej dyrektor miał czas na stworzenie programu i wypracowanie formuły zdobywanie funduszy na działalność.

Przygotowany jest już projekt uchwały na najbliższe posiedzenie Rady Miasta. Określa ona, że Teatr Stary [na zdjęciu przed remontem] będzie instytucją zajmującą się "prowadzeniem działalności w zakresie upowszechniania kultury, wspierania twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej". Prezydent do spraw kultury Włodzimierz Wysocki w uzasadnieniu uchwały jednoznacznie stwierdza, że będzie to instytucja przede wszystkim o charakterze impresaryjnym, to znaczy prezentująca zakontraktowane wydarzenia artystyczne, głównie teatralne i muzyczne, aczkolwiek nie wyklucza się również realizacji własnych projektów. Jeżeli radni przyjmą uchwałę, od razu zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora Teatru Starego.

- Będzie to mała, niezależna, samodzielna instytucja. Takie instytucje są efektywnie zarządzane i dostosowują się do potrzeb odbiorców i rynku. Żeby od 2012 roku instytucja mogła funkcjonować na wysokim poziomie, dyrektora powinniśmy powołać jeszcze do końca tego roku w drodze konkursu. Będzie on miał rok, a eksperci twierdzą, że to absolutne minimum, aby mógł przygotować program na rok 2012 i lata następne - mówi Włodzimierz Wysocki. - Budżet na rok 2011 planujemy na poziomie niezbędnego minimum - dodaje prezydent.

Budżet Teatru Starego w 2011 roku ma wynosić 350 tys. złotych. Poza dyrektorem instytucja zatrudni księgowego i jednego pracownika merytorycznego. W puli środków dotacji unijnej, jakie przyznano na remont Teatru Starego znajduje się już kwota na działania promocyjne - dlatego w przyszłym roku powinno zostać zorganizowanych kilka wydarzeń artystycznych oraz ukazać się wydawnictwa o Teatrze. To także zrobi przyszły dyrektor, ale przede wszystkim ma wypracować formułę programową i pozyskiwania środków. Aplikacje o dotacje krajowe i granty unijne trzeba składać z dużym wyprzedzeniem.

Historia teatru

Teatr Stary wzniesiony w 1822 roku według projektu Łukasza Rodakiewicza, jeden z najstarszych budynków teatralnych w Polsce, ma bogatą historię pełną wzlotów i upadków. Jak się niedawno okazało, stoi na miejscu dawnej zabudowy wzgórza staromiejskiego sięgającej XIV wieku. Sztuki w Teatrze Zimowym (bo tak go wówczas nazywano) wystawiano do 1886 roku, w 1905 teatr zamieniono na kino - i tę funkcję budynek pełnił do 1981 roku. Z powodu złego stanu obiektu przejęło go państwo wywłaszczając właścicieli, ale w 1994 sprzedało za symboliczne 100 złotych Fundacji Galeria na Prowincji, która jednak nie zdołała zebrać funduszy na remont doprowadzając go do jeszcze większej ruiny. Pod naciskiem społecznym, po wielu perturbacjach, w 2007 roku obiekt od Fundacji przejęło z kolei miasto - i rozpoczęło remont. Widownia Teatru Starego ma mieć około 140 miejsc oraz do 50 w lożach. Ze środków unijnych na remont pozyskano 20 mln złotych. Obiekt zmodernizowano od fundamentów, obecnie kładziony jest nowy dach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji