Artykuły

Psychologiczne studium przemocy i sztuka kryminalna

"Oleanna" Dawida Mameta to psychologiczny dramat o relacjach między mężczyzną i kobietą, studium władzy i nienawiści. Teatralny kryminał "Pomysi na morderstwo" Edwarda Taylora opowiada o zbrodni doskonałej.

"Piszę i o elementarnych związkach międzyludzkich" - mówi amerykański dramaturg David Mamet, autor "Oleanny", której premierę obejrzymy jutro o godz., 19.30 w Teatrze Ateneum. Sztuka, bliska tradycji beckettowskiej, jest opowieścią o władzy i nienawiści. Oleanna to mityczna kraina, gdzie mężczyźni i kobiety żyją w zgodzie i harmonii. Dramat Mameta w reżyserii Feliksa Falka zderza mit z rzeczywistością. Konfrontacja jest tym boleśniejsza, jeśli mężczyzna ma władzę nad kobietą, a tak dzieje się, gdy on jest nauczyciele!.i, a ona - uczennicą. Profesorskie biurko organizujące sceniczną przestrzeń narzuca sytuację przemocy i obcości.

- To kolejny, po "Dzieciach gorszego Boga", profesor w moim wykonaniu - powiedział Krzysztof Kolberger. W roli uczennicy partneruje mu Magdalena Wójcik. Sztuka Mameta jest statyczna, oparta na słowie. Dialog nieustannie się rwie, przeradza w bełkot, chaotyczną, pustą gadaninę.

- Język dramatów Mameta jest bardzo trudny dla aktora - mówi Kolberger. - To naprawdę żywa mowa. Z licznymi powtórzeniami, kolokwializmami, zbitkami słownymi.

"Pomysł na morderstwo" to sensacyjna sztuka kryminalna angielskiego autora Edwarda Taylora, przygotowywana przez Teatr Kwadrat. Akcja rozgrywa się w luksusowym apartamencie na odludnym nadmorskim urwisku. Dwóch przyjaciół postanawia napisać scenariusz filmu o zbrodni doskonałej. Okazuje się, że życie bywa bardziej pomysłowe od najlepszego scenariusza. Bohaterowie sami wplątują się w niezwykłą historię, której koniec ma zaskoczyć widza. Mimo wysiłków aktorów, reżysera Marcina Sławińskiego i całej ekipy teatralnej, aby wytworzyć na scenie atmosferę napięcia i tajemniczości, sztuka pozostaje niezbyt odkrywczym kryminałem.

Teatr Kwadrat proponuje obejrzenie przedstawienia w wersji dwóch różnych obsad. Pierwsza grana od 7 do 12 i od 17 do 20 maja przez Tomasza Stockingera, Marka Siudyma, Małgorzatę Foremniak i Pawła Tucholskiego. Druga grana przez Andrzeja Kopiczyńskiego, Jerzego Bończaka, Ewe Wancel, Grzegorza Pawłowskiego wystawiana od 21 do 22 i od 24 do 31 maja. Oficjalna premiera pierwszej wersji odbędzie się 20 maja, drugiej - 28 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji