Artykuły

Problemy wojny i abecadło teatru

Wprawdzie ostry atak zi­my i związana z tym nieprzejezdność dróg zakłóciły harmonogram wyjazdów, ale jak tylko nieco się poprawi - Państwowy Teatr Lalki "Tę­cza" w Stupsku wyruszy na szlaki. Żadna z kukiełek na szczęście nie przeziębiła się i wszystkie, jak zapewnia pies Detektyw, bohater sztuki Ryszarda Jaśniewicza obecnie wystawianej, w komplecie i w dobrej formie zjawią się na kolejnych spotkaniach.

Już Stary Doktor - Janusz Korczak wiedział, że dzieci nie lubią monotonii, a przepadają za różnorodnością. Zgodnie z tą dewizą obecnie prezentowane przez teatr sztuki są zupełnie różne.

"Bajka o żołnierzu i śmierci" Jerzego Jokiela, której premiera odbyła się pod koniec ubiegłego roku, przy zachowaniu konwencji teatru lalko­wego dla dzieci, jest utworem podejmującym trudny i skomplikowany problem:

PROBLEM BEZSENSU WOJNY. Wojna w tym utworze jest zgubna i niczego nie załat­wia. Ginęli na niej tysiącami tacy prości ludzie jak młodzi kochankowie Jaś i Kasia, nie przyniosła realizacji nadmier­nych i złych ambicji możnych tego świata na czele z Ce­sarzem, ale nawet okazała się zgubna dla Marszałka, który tak bardzo jej pragnął. Pro­fit przyniosła jedynie Diabłu i Śmierci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji