Artykuły

Myślenie misyjne

- Pojawienie się kanału Kultura nie powinno wpłynąć negatywnie na liczbę programów kulturalnych na pozostałych antenach TVP - mówi Witold Górka, sekretarz programowy TVP Kultura.

Rozmowa z Witoldem Górką, sekretarzem programowym kanału TVP Kultura:

W niedzielę, 24 kwietnia TVP uruchamia kanał tematyczny Kultura. Nie spowoduje to zniknięcia tematyki kulturalnej z pozostałych anten TVP?

- Mamy zapewnienie prezesa Jana Dworaka, że tak się nie stanie. Pojawienie się kanału Kultura nie powinno wpłynąć negatywnie na liczbę programów kulturalnych na pozostałych antenach TVP.

Dla kogo zatem TVP uruchamia ten kanał tematyczny?

Jest wiele osób, które mogą się czuć pozbawione szerokiego spojrzenia na kulturę w telewizji; tego typu programy bywają spychane na godziny późnowieczorne. Z drugiej strony, co pokazały badania, wyrafinowane programy kulturalne nie gromadzą licznej widowni. Anten nie stać, aby w najlepszym czasie pokazywać wartościową kulturę. Po to powstał nasz kanał. Oparliśmy zasadę jego działania na rzetelności, a nie na oglądalności. Pragniemy pokazywać wartościowe wydarzenia w najlepszym czasie, nawet ze świadomością, że widownia nie będzie duża. Kieruje nami myślenie misyjne.

TVP stać na utrzymywanie takiego - mającego z założenia niską oglądalność - kanału?

- Mamy zatwierdzony budżet do końca roku oraz koncesję. TVP nie stawia przed nami wymagań pozamerytorycznych. Mamy być kanałem, który mówi o kulturze i zastanawia się, czym jest misja mediów publicznych. W tym roku nie będziemy emitować żadnych reklam.

Tygodniowa ramówka została przyporządkowana kolejnym dniom. I tak, poniedziałek to dzień literatury, wtorek - teatru, środa - nauki, cywilizacji i sztuk pięknych, czwartek - muzyki, piątek - filmu, sobota - korzeni kultury, niedziela - konkretnego gościa kanału...

- Co nie oznacza, że w poniedziałek będziemy mówić wyłącznie o literaturze. Będzie ona dominować w rozmaitych formach programowych, jednak poza tym pokażemy też film czy teatr. Zatem także kinomanów dzień literatury zrażać nie powinien.

Sobota to dzień korzeni, czyli tematyka nadzwyczaj szeroka, aby nie powiedzieć dość enigmatyczna.

- Chcemy mówić o korzeniach kultury. Także naszych, regionalnych, na poziomie kultury ludowej. Pragniemy pokazywać też kulturę sąsiadów, niezwykle ciekawą, a często u nas nieznaną. Zamierzamy również podróżować dalej, mamy w planie dni poświęcone Turcji czy Iranowi, aby pokazać różnorodność kultur świata.

Późnowieczorne pasmo zajmą programy o kulturze alternatywnej.

- Będzie to "Strefa alternatywna" prowadzona przez Łukasza Barczyka i Piotra Kielara. Pragniemy pokazać najciekawsze zjawiska tego nurtu, mówić nie tylko o muzyce czy filmie, ale także np. o komiksach czy innych formach sztuki graficznej.

Tylko 15 procent ramówki zajmą własne, nowe produkcje kanału. Nie obawia się Pan, że TVP Kultura zamieni się w kanał powtórek?

- Pamiętajmy, że w archiwach TVP znajduje się bardzo wiele programów wartościowych, które wyemitowano np. o godz. 1 w nocy. Nie bałbym się ich pokazywać. Będziemy stosować kreatywne podejście do archiwaliów. Pragniemy także współpracować z każdym, kto będzie miał coś interesującego do pokazania. Podjęliśmy już rozmowy z telewizją Arte i rosyjskim kanałem kulturalnym, a także z dystrybutorami filmowymi czy muzycznymi.

Czy w planach są transmisje z koncertów, imprez, festiwali?

- Oczywiście. Ich liczba jest związana z finansami, więc nie umiem teraz precyzyjnie powiedzieć, co i kiedy pokażemy.

Mówiło się, iż większość produkcji kanału ma powstawać w Krakowie. Potem ten projekt upadł. Jaki będzie udział Krakowa w tworzeniu Kultury?

- Krakowianka Aleksandra Czernecka-Wańczyk będzie kierownikiem Redakcji Literackiej i Plastycznej. Poza tym nawiązaliśmy współpracę z prof. Jerzym Kucią z krakowskiej ASP, który będzie współpracował przy tworzeniu strony graficzno-wizualnej. Bardzo liczymy na jego pomoc. Redakcja wraz z personelem administracyjnym kanału liczy w sumie około 30 osób. To pokazuje, że nie jesteśmy wielkim i bardzo drogim przedsięwzięciem. Myślę, że w Polsce jest wystarczająco dużo osób zainteresowanych kulturą, aby znalazła się widownia naszych programów.

Przez satelitę i w sieciach kablowych

Kanał TVP Kultura będzie dostępny w platformach cyfrowych Cyfra+ i Polsat (przez satelitę HotBird 3), a także w 90 sieciach kablowych w całej Polsce. Można go również odbierać drogą satelitarną przez satelitę Astra. Program będzie emitowany w dni powszednie od godz. 13 do 1 w nocy, a w weekendy od godz. 9 do 1 w nocy. Szacuje się, że w początkowym okresie TVP Kultura będzie mogło oglądać 6,6 mln widzów. Dyrektorem kanału został Jacek Weksler, który od roku 1999, przez pięć sezonów, kierował Teatrem Telewizji. W przeszłości przez dziesięć prowadził Teatr Wędrujący, był współpracownikiem Kazimierza Brauna w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Wśród nowych twarzy kanału znalazł się m.in. nasz wieloletni współpracownik Łukasz Maciejewski, który będzie zajmować się tematyką filmową. Więcej informacji w Internecie - www.tvp.pl/tvpkultura - oraz na 800. stronie Telegazety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji