Artykuły

Poznań. Strefa Ciszy na dziedzińcu Zamku

16 i 17 kwietnia o godz. 21 na Dziedzińcu Różanym Centrum Kultury Zamek, odbędzie się spektakl "Salto mortale" Teatru Strefa Ciszy.

Prezentacja w ramach XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

"Salto mortale" - czarny cyrk na sześć fortepianów i dwunastu aktorów to poruszające widowisko, zainspirowane niezwykłą historią z końca II Wojny Światowej, kiedy to w niemieckim wówczas Szczecinie wojska sowieckie plądrując miasto zrabowały setki fortepianów, by wywieźć je do Związku Radzieckiego. Zgromadzone instrumenty ciągnęły się kilometrami wzdłuż torów kolejowych w oczekiwaniu na transport. Z niewiadomych przyczyn nigdy ich jednak stamtąd nie wywieziono. Porzucone i zapomniane niszczały przez lata, aż wreszcie rozpadły się zupełnie zabierając ze sobą fragment pamięci miasta oraz dawny porządek i kulturę. Za każdym z nich stała indywidualna ludzka tragedia, a wszystkie razem - zdewastowane i porzucone stały się symbolem kultury sprofanowanej przez potworności wojny. Zagrabione i porzucone fortepiany stały się symbolem kultury sprofanowanej przez potworności wojny.

"Salto mortale" pokazuje tę historię w metaforyczny sposób, tworząc obraz przedziwnego żałobnego konduktu fortepianów prowadzonych przez cyrkowych artystów. Ta osobliwa, trochę wykolejona trupa cyrkowa przemienia żałobną ceremonię w szał zniszczenia. Instrumenty stają się z początku obiektami groteskowej rozrywki, by w konsekwencji ich forma i idea została doprowadzona do ostatecznego rozpadu.

"Salto mortale" to opowieść o niepamięci, o kondycji współczesnej cywilizacji wyrosłej na powojennej traumie i o historii, która jest dosłownie i w przenośni częścią naszego codziennego krajobrazu - często niechcianą, bolesną i zapominaną.

Spektakl powstał w 2008 roku, w wyniku międzynarodowej współpracy Teatru Strefa Ciszy z Poznania i Clipa Theater z Tel Awiwu. Premiera pierwszej wersji odbyła się w Polsce, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA a następnie w Tel Avivie w ramach Roku Polskiego w Izraelu.

Miesięcznik "Teatr" w swym październikowym wydaniu prezentuje podsumowanie sezonu teatralnego 2007/2008 w opinii krytyków i dziennikarzy teatralnych. W tym roku według Łukasza Drewniaka spektakl "Salto Mortale" w reżyserii Adama Ziajskiego uzyskał miano najlepszego przedstawienia teatru alternatywnego.

Obecnie spektakl grany jest w obsadzie aktorów Teatru Strefa Ciszy i polskich tancerzy. Premiera drugiej wersji odbyła się 30 kwiecień 2010 roku w ramach madeinpoznan/noc.

***

Teatr Strefa Ciszy powstał w 1993 roku w Poznaniu. Założycielem i liderem zespołu jest Adam Ziajski. Teatr specjalizuje się w spektaklach plenerowych, akcjach ulicznych i happeningach, które odwołują się silnie do kultury miejskiej i odważnie wkraczają w przestrzenie publiczne. Od początku istotną rolę w działaniach Strefy miała interaktywna relacja widza i aktora oraz żywioł karnawałowej, ludycznej zabawy. "Judasze", "Wodewil Miejski" czy "Sąsiad 2000" to przykłady wydarzeń, w których każdy mógł wziąć aktywny udział i współtworzyć zaaranżowane przez aktorów teatralne święto. W wielu realizacjach humor i zabawa stawały się jednak przewrotnym narzędziem demaskowania ludzkich zachowań oraz zasad rządzących życiem społecznym, np. "Postscriptum", "Pressing", "Koktajl z martwą naturą w tle" czy "Nauka Latania", w których zespół podejmował takie tematy jak: konsumpcjonizm, uprzedmiotawianie relacji międzyludzkich, konformizm i granice wolności czy wszechobecny przymus rywalizacji. Eksperymenty z różnymi przestrzeniami gry, estetycznymi i teatralnymi konwencjami zaowocowały m.in. widowiskiem zrealizowanym na fasadzie poznańskiego ratusza (Kuranty); kameralnym spektaklem w prywatnym mieszkaniu (Kwatera); spektaklem granym na pływalni (DNA); fantastyczną, plastyczną wizją świata jako zbiurokratyzowanej maszyny przedstawioną w poznańskiej Starej Rzeźni (36,6) czy ogromnym happeningiem otwierającym Most św. Rocha w Poznaniu (Odsłanianie Mostu). Ostatnim dużym sukcesem Strefy był Spektakl "Salto Mortale", stworzony we współpracy z Clipa Theater z Tel Avivu w ramach Roku Polskiego w Izraelu. W sezonie 2008/2009 Teatr powrócił do działań interwencyjnych w przestrzeniach miejskich realizując happening "Last Minute" oraz akcję uliczną "Domino".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji