Artykuły

Sejm. Komisja kultury poparła projekt ustawy o działalności kulturalnej

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła w czwartek sprawozdanie podkomisji zajmującej się projektem nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej. Komisja poparła m.in. zapisy wprowadzające nowy model zatrudniania w instytucjach artystycznych. Projekt trafi teraz na obrady plenarne Sejmu.

Za przyjęciem sprawozdania podkomisji głosowało 12 posłów, troje było przeciw, trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Jedną z ważniejszych zmian, jakie wprowadza projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest nowy modelu umów o pracę. Będą to umowy zawierane na czas określony - od jednego do pięciu sezonów. Artyści legitymujący się 15-letnim stażem pracy na podstawie sezonowych umów artystycznych będą mieli po tym okresie prawo do zawarcia umowy na czas nieokreślony. Komisja kultury poparła ten zapis.

Przyjęła także zaproponowane przez podkomisję rozszerzenie tego zapisu o możliwość zatrudnienia na czas nieokreślony, gdy dany artysta zatrudniony jest u danego pracodawcy na podstawie co najmniej dwukrotnie zawartych umów o pracę na czas określony, obejmujących łącznie więcej niż sześć sezonów artystycznych.

Przeciwko wprowadzeniu nowego modelu umów o prace jest część artystów zaniepokojonych o stabilność swego zatrudnienia. Protestuje m.in. Związek Artystów Scen Polskich.

Wiceprzewodniczący komisji, sprawozdawca projektu Jerzy Fedorowicz (PO) przypomniał, że ustawa nie zmienia stosunku pracy osób już zatrudnionych w instytucjach artystycznych. Jak mówił, te z nich, które mają umowy stałe, będą je nadal miały, nowe przepisy dotyczyć będą osób nowo zatrudnianych.

W projekcie znalazł się też przepis nakładający na pracownika artystycznego obowiązek uzyskiwania zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Może to dotyczyć np. aktora zatrudnionego na etacie w teatrze, a jednocześnie zamierzającego występować w filmie, w reklamie, serialu telewizyjnym itp., albo muzyka zatrudnionego w filharmonii na etacie i podejmującego dodatkową pracę. Pracodawca - czyli dyrektor teatru lub filharmonii - może taką zgodę uzależnić od uzyskania rekompensaty od podmiotu, na rzecz którego pracownik artystyczny będzie świadczył pracę, jeśli poniesie przez to rzeczywiste koszta (np. koszt odwołania spektaklu, koncertu, koszt dodatkowych prób i wprowadzenia na zastępstwo nowego wykonawcy). Komisja kultury poparła to rozwiązanie.

Opowiedziała się też za kolejną nowością zaproponowaną w projekcie - tzw. kontraktami dyrektorskimi. Szefowie instytucji artystycznych mają być zatrudniani na czas określony - od trzech do pięciu sezonów - a szefowie innych instytucji kultury (np. muzeów) - od trzech do siedmiu lat. Jednocześnie wobec dyrektorów instytucji artystycznych ma być zniesione ograniczenie wysokości ich wynagrodzenia wprowadzone ustawą o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, czyli tzw. ustawą kominową.

Posłowie poparli także przepisy dotyczące planowania pracy w ramach sezonu artystycznego (a nie - jak w innych instytucjach - roku kalendarzowego). Jednolity dla wszystkich instytucji artystycznych sezon artystyczny to okres od 1 września do 31 sierpnia następnego roku.

W projekcie nowelizacji znalazły się też przepisy pozwalające na łączenie różnych form działalności kulturalnej, np. wystawienniczej z prowadzeniem biblioteki. Ten przepis, według projektodawców, będzie szczególnie atrakcyjny dla małych, np. gminnych, instytucji kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji