Artykuły

Kraków. Kurator/ Dramaturg/ Storyteller w PWST

24 i 25 czerwca Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna zaprasza na projekt badawczy Wydziału Reżyserii Dramatu PWST "Kurator/ Dramaturg/ Storyteller".

Projekt Dramaturg/ Kurator/Storyteller dotyczy zbadania strategii kuratorskich w obrębie budowania struktury spektaklu przez dramaturga oraz strategii dramaturgicznych w tworzeniu wystawy przez kuratora. Interesuje nas sprawdzenie pojęcie storytellingu w sztukach performatywnych.

Niezwykle inspirująca jest interpretacja opowieści napisana przez Waltera Benjamina. Dla Benjamina storyteller to ten, który "(...) bierze to, o czym opowiada z doświadczenia; z doświadczenia swojego lub cudzego. I czyni je ponownie doświadczeniem tych, którzy słuchają jego historii." Tak właśnie powstaje prawdziwa opowieść, która zdaniem Benjamina nierozerwalnie złączona jest z doświadczeniem. Jak pisał Martin Jay w eseju poświęconym Benjaminowi: "Doświadczenie jest więc narracyjne, ale nie w sensie wyłuskania go z subiektywnej otoczki wyobraźni autora, nadania mu formy hipotaktycznej fabuły (...) To raczej doświadczenie zbieracza, zestawiającego elementy przeszłości, łączącego to, co rozproszone w nowe konstelacje". Podobnie, tylko od strony wizualnej, badał to Siegfried Kracauer, nazywając wręcz somatyczną reakcję widza podczas oglądania filmu w kinie "efektem rezonansu". W naszym polu zainteresowania jest więc takie doświadczanie narracji, które pojawia się jako inna możliwość budowania struktur teatralnych czy wizualnych poprzez kolaż czy patchwork. Narracji, która w pewien sposób " przepracowała" formy narracji klasycznej, linearnej.

koordynatorki projektu: Barbara Hanicka, Aśka Grochulska

Harmonogram wydarzeń:

24.06.2011

16.00 , ul. Warszawska, PWST

panel z udziałem artystów i reżyserów

goście: Michał Borczuch, Wojtek Doroszuk, Maciej Podstawny, Agnieszka Polska, Michał Zadara

19.00, Muzeum Książąt Czartoryskich

wernisaż wystawy Opowieść. Przebudowa

22.00, Klub Rozrywki, ul. Mikołajska

impreza towarzysząca

25.06.2011

12.00, ul. Warszawska, PWST

panel z udziałem kuratorów i dramaturgów

Adam Budak, Iga Gańczarczyk, Agnieszka Kurant, Sebastian Majewski, Karol Radziszewski, Anda Rottenberg, Joanna Zielińska

**

Wystawa "Opowieść. Przebudowa", będąca częścią projektu Kurator/ Dramaturg /Storyteller, poświęcona jest tematowi zbieractwa, budowania kolekcji oraz powstającej jako przynależna im rama - opowieści. Jak pisała Agata Bielik-Robson w książce "Kryptoteologie późnej nowoczesności" według Waltera Benjamina współczesny kolekcjoner nie zbiera dzieł, w które z łatwością tchnąć może ducha interpretacji symbolicznej, lecz masowo wyprodukowane przedmioty podrabiające dawne dzieła, martwe alegorie, " pamiątki" po duchowej aktywności człowieka, które mimo to domagają się, by to, co jest w nich teraz tylko bezwładną pamięcią znaku, przemienić w pamięć żywą.

"W kolekcjonerstwie - pisze Benjamin - rozstrzygające znaczenie ma fakt, że obiekt zostaje uwolniony od wszystkich pierwotnych funkcji i wchodzi w możliwie najprostsze związki z obiektami sobie podobnymi. Jest to diametralne przeciwieństwo użytkowości, mieszczące się w osobliwej kategorii kompletności. (...) Dziecięcy, czysty odruch kolekcjonerstwa jako " łowienia duchów" później przybiera postać " zmąconą i maniakalną", w którą wkrada się materialna chciwość antykwariusza i poznawcza interesowność badacza. Idealny kolekcjoner zatem, to taki zbieracz, który ożywi w sobie ducha dziecięcego nieporządku, czyli zarazem ducha kafkowskiego łowcy-Indianina."

Tak rozumiany motyw kolekcjonerstwa jako strategii zawiązywania intymnej i duchowej więzi z rzeczami stanowi punkt wyjścia do zbudowania nowej narracji w remontowanej przestrzeni Muzeum Książąt Czartoryskich. Zaproszeni artyści, poruszający się w obszarze teatru, sztuk wizualnych i designie, odnieśli się do dwóch tematów: narracji kuratorskiej Izabeli Czartoryskiej bądź bezpośrednio do przestrzeni Muzeum Książąt Czartoryskich i jej procesualnego charakteru.

Zaprezentowane dzieła są więc efektem pracy zarówno artystów-zbieraczy, reżyserów, jak i wytwórców artefaktów. Niektóre z nich to dokumentacje działań kolekcjonerskich, inne - wprost nawiązując do narracji spektaklu - wykorzystują teatr i koncert do tworzenia opowieści "tu i teraz", jeszcze inne są efektem interwencji w konkretnej przestrzeni.

Artyści biorący udział w wystawie: Michał Borczuch, Maciej Chorąży, Barbara Hanicka, Anna- Maria Karczmarska, Łukasz Korczak, Magda Kupryjanowicz, Dagmara Latała i Jacek Paździor, Mikołaj Małek, Bartek Materka, Wojciech Puś, Lucyna Sosnowska, Elżbieta Szurpicka, Paweł Świątek, Tomasz Węgorzewski, Monika Zawadzki,

kuratorki: Barbara Hanicka, Aśka Grochulska

wystawa czynna: 24.06.2011 19.00- 22.00 25.06.2011 12.00- 18.00 (Wejście jest możliwe po okazaniu bezpłatnego zaproszenia. Odbiór zaproszenie w Biurze Promocji PWST ul. Straszewskiego 21-22, Fundacji Książąt Czartoryskich oraz Klubie Rozrywki)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji