Artykuły

Łódź. "Muzyczny Dialog" zainauguruje Letni Festiwal Sztuki

Ponad 30 wykonawców wystąpi w piątek wieczorem na głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej - w ramach pierwszej edycji imprezy "Muzyczny Dialog", organizowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Inauguruje ona Letni Festiwal Sztuki.

Impreza jest wzorowana na francuskim "Fete de la musique", kiedy to na ulice miast wychodzą muzycy, by zagrać dla siebie i innych. Wówczas to na francuskich ulicach, placach i w parkach grają profesjonaliści i amatorzy, studenci akademii muzycznych i początkujący artyści, przedszkolaki i seniorzy.

W piątek wieczorem w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej staną cztery niewielkie sceny - przy domu handlowym "Magda", w pasażach: Rubinsteina i Schillera oraz przy pomniku "Kuferek Reymonta". Będą one wyposażone w nagłośnienie, mikrofony i częściowo we wzmacniacze. Wystąpią na nich zarówno amatorzy, jak i profesjonalni artyści grający muzykę klasyczną, hip-hop czy rock.

Imprezę oficjalnie zainauguruje "Prząśniczka" w wykonaniu solistki Teatru Muzycznego Emilii Klimczak. Chęć udziału w wydarzeniu zadeklarowało ponad 30 zespołów i solistów, m.in. Rambo Jet, Dzikie Jabłka, Spaces Faces, Citizen, Robert Walecki, Lodzer Brus Band, Overhood, Orkiestry: Dęta i Gitarowa, Stoned Pilots czy Sub-Lo-Matic.

"Muzyczny Dialog" ma pokazać bogactwo łódzkiej sceny muzycznej. "W Łodzi mamy mnóstwo świetnych zespołów i chcielibyśmy pokazać tych, którzy grają w Łodzi właściwie każdy rodzaj muzyki. Podstawową ideą jest jednak ożywienie ulicy Piotrkowskiej" - zapowiadał wydarzenie dziennikarz muzyczny i koordynator imprezy Sławomir Macias.

Koncerty potrwają do godz. 23. Organizatorzy chcą, żeby "Muzyczny Dialog" wszedł na stałe do łódzkiego kalendarza na pierwszy dzień wakacji i liczą, że w przyszłości do Łodzi przyjeżdżać będą artyści i miłośnicy muzyki z całej Polski.

Impreza zainauguruje Letni Festiwal Sztuki w Łodzi, w ramach którego w czasie wakacji zaplanowano ponad 100 wydarzeń kulturalnych. Koncerty, przedstawienia teatralne czy projekcje filmowe odbywać się będą na łódzkich ulicach, w parkach, ale także w instytucjach kultury.

Wśród wakacyjnych wydarzeń w Łodzi znajdzie się m.in. Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia, która w tym roku odbywać się będzie pod hasłem "Tribute to Komeda". Warsztaty poprowadzą i wystąpią m.in. Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer i Tomasz Stańko.

W ramach cykl koncertów Geyer Music Factory na dziedzińcu Białej Fabryki wystąpią m.in. Dorota Miśkiewicz, Urszula Makosz, Krystyna Prońko i Monika Kuszyńska. Z kolei w ramach cyklu LDZ Alternatywa co tydzień w Fabryce Sztuki występować będą zespoły z krajowej sceny muzyki niezależnej.

W letnie soboty artyści pojawiać się będą też na tzw. Trawnikach Kultury, czyli miniaturowych scenach-murawach, które rozkładane będą w charakterystycznych punktach Piotrkowskiej. Przewidziano też prezentacje muzyki i tańca ludowego w ramach Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych oraz Kalejdoskopu Folkloru. Lato w Łodzi to także plenerowe kina w ramach tzw. polówki. Projekcje odbywać się będą w Parku na Zdrowiu, Parku na Julianowie, na dziedzińcu Muzeum Kinematografii oraz na Rynku Starego Miasta.

W plenerze pojawi się także teatr. "Przyjaciele Teatru Nowego" ponownie wyjdą na ulice i podwórka, a teatr dla dzieci zawita w Parku Julianowskim w postaci "Wozu metafizycznego" Teatru Pinokio. Natomiast w każdy czwartek lipca i sierpnia kameralne spektakle teatralne i widowiska prezentowane będą na 13. Letniej Scenie Śródmiejskiego Forum Kultury.

Letni Festiwal Sztuki potrwa w Łodzi do 1 września. Wszystkie imprezy są finansowane przez Urząd Miasta, który przeznaczył na ich organizację 950 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji