Artykuły

Gdańsk. Trwa Gdański Festiwal Tańca

Przed nami drugi tydzień niepodzielnego panowania tańca w Klubie Żak, czyli Gdański Festiwal Tańca. I nie mniej intensywny od poprzedniego, bo zobaczymy jeszcze sześć spektakli - trzy spektakle zagranicznych gości festiwalu oraz trzy trójmiejskie premiery.

Nowością w tegorocznej edycji GFT są otwarte pokazy, będące efektem zajęć prowadzonych przez takie znakomitości jak Antonio Cabrita (z zespołu Silke Z./Resistdance) oraz Ruta Cambli, ambasadorka klasycznego tańca hinduskiego Bharatanatyam, którego tradycja ma 3000 lat.

Jedną z gwiazd trzeciej edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca jest z pewnością Silke Z., współzałożycielka Resistdance, Studio 11 i die.idee//artist network, zdobywczyni wielu nagród w zakresie tańca, m.in. trzykrotnie Danceaward w Kolonii. W swoich spektaklach odważnie wykorzystuje multimedia, technologię cyfrową, interaktywne wizualizacje. To właśnie te elementy jej najnowszego spektaklu "Emotional energy" ("Energia emocjonalna"), stworzonego wspólnie z artystą wizualnym Michą Thiesem, Tobiasem Grewenigiem oraz Ralfem Baeckerem mogą okazać się najbardziej inspirujące dla trójmiejskiej publiczności oraz twórców.

Po spektaklu, który zobaczymy w piątek, odbędzie się pokaz powarsztatowy, przygotowany przez Antonio Cabritę i uczestników jego zajęć. Drugą produkcją, którą, po czarującym spektaklu Tatiany Baganovej, zobaczymy w ramach projektu Russia.NOW, będzie "The City" Incluse Dance Theatre z Kaliningradu. Tancerze za pomocą wielu budowanych choreografią i ciałem drobnych obrazków opowiedzą o mieście, w którym tworzą.

Ostatnim z serii projektów zagranicznych będzie spektakl "Holes" ("Dziury") Davida Zambrano - pochodzącego z Wenezueli tancerza i choreografa z ponad 20-letnim dorobkiem, twórcy technik Flying Low i Pasing Through, które inspirują tancerzy na całym świecie. "Holes", to nie tylko spektakl, ale też autorski projekt badawczy Zambrano. W czterech europejskich miastach z czterema różnymi tancerzami stworzył cztery duety, które uruchamiają i badają relacje dwóch ciał znajdujących się w jednej przestrzeni, na scenie. Zatańczą z nim Koreanka, obecnie tancerka zespołu "Rosas" Sue Yeon Youn oraz Milan Herich, Słowak, współtwórca zespołu Les SlovaKs Dance Collective.

Nie mniej, a na pewno z większą ciekawością oczekiwane są premiery trójmiejskich artystów tańca. W sobotę zobaczymy dwie z nich - najnowszy spektakl Teatru Tańca i Muzyki Kino Variatino o tajemniczym tytule "Aumakua", eksplorującym zagadnienie harmonii w ruchu i dźwięku. Szamance wśród tancerzy, Annie Haracz na scenie towarzyszył będzie poeta wśród muzyków - Tomek Antonowicz. Następnie, za sprawą spektaklu "Skin deep" Katarzyny Wolińskiej zagłębimy się w bardzo cielesny temat... skóry - jej ochronnych, ale i kształtujących osobowość właściwościach, opartych na koncepcji ego-skóry Didiera Anzieu.

Ostatnią premierą - i zarazem ostatnim spektaklem tegorocznego festiwalu będzie "Jakub 2" Filipa Szatarskiego. Ten niezwykły spektakl, jak mówi sam artysta: - jest kontynuacją japońskiego projektu "Artist in residence 2005" zrealizowanego w ramach Akiyoshi Art Village Yamaguchi. Jakub powraca w polskiej rzeczywistości 2011. Do realizacji zaprosiłem trójmiejskich artystów, a poprzednia opowieść - bardziej intymna - tu i teraz przeobraża się w zabawę performancem, ikonami polityki i pop kultury, zabawę chronologią faktów oraz fikcją. Ostatnim taktem GFT, we wtorek, będzie prezentacja prowadzonych w jego trakcie Projektów społecznych "Exchange: zmiana/wymiana", prowadzonych m.in. przez Filipa Szatarskiego, Marcela Leemana i Iwonę Gilarską oraz trójmiejskich muzyków. Wstęp na pokaz jest wolny. Szczegółowe informacje o festiwalu na www.gdanskifestiwaltanca.pl.

Na zdjęciu: "Aumakua", Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji