Artykuły

Warszawa. Zakończyła się X edycja programu "Gaude Polonia"

48 twórców z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. muzycy, konserwatorzy dzieł sztuki, tłumacze i filmowcy wzięli udział w tegorocznej edycji programu stypendialnego ministra kultury "Gaude Polonia". W czwartek w Warszawie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Dyplomy wręczyła stypendystom wiceminister kultury Monika Smoleń. Uroczystość odbyła się w siedzibie resortu kultury.

Minister nawiązała do wniosków z konferencji poświęconej tematyce Partnerstwa Wschodniego, która kilka tygodni temu odbyła się w Warszawie. - Nie można mówić o rozwoju Partnerstwa Wschodniego, o współpracy pomiędzy krajami UE a naszymi wschodnimi sąsiadami bez dyskusji o tym, w jaki sposób wspierać wymianę artystów, wydarzeń kulturalnych, kuratorów, bez debaty o tym jak dzięki temu wzbogacać życie kulturalne naszego kontynentu - zauważyła Smoleń.

Program "Gaude Polonia" powołano - jak zwróciła uwagę - właśnie w takim celu: aby wspierać współpracę kulturalną, budować mosty porozumienia i aby zwrócić uwagę na wagę europejskiego dziedzictwa kulturowego. "Państwo, wracając teraz do siebie, stajecie się najlepszymi ambasadorami kultury polskiej" - mówiła Smoleń, zwracając się bezpośrednio do stypendystów.

Pobyt stypendystów w Polsce trwa pół roku - od 1 lutego do 31 lipca, a czas ten przeznaczony jest na realizację autorskich projektów stypendialnych, pod opieką twórców i instytucji kultury. Z programu mogą skorzystać twórcy reprezentujący następujące dziedziny: film, fotografia, konserwacja dzieł sztuki, literatura/przekład, muzealnictwo, muzyka, sztuki wizualne, teatr oraz historia i krytyka sztuki, teatru, filmu.

O stypendium na rok 2011 ubiegało się 172 kandydatów z sześciu krajów: Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy. Otrzymało je 48 osób: dwie z Armenii, cztery z Białorusi, trzy z Kazachstanu, dwie z Rosji oraz 37 z Ukrainy.

Aleksander Czikmakow z Kazachstanu odbył stypendium z dziedzinie muzyki elektroakustycznej pod opieką kompozytora Krzysztofa Knittla na Akademii Muzycznej W Krakowie. Tłumacz, prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski sprawował opiekę nad pracą translatorską Olhi Krawec (Ukraina). Zajmująca się grafiką książkową Iryna Ozarynska (Ukraina) odbyła staż na ASP w Krakowie, pod okiem dr Doroty Ogonowskiej. Jurij Pastuszenko, specjalizujący się w etnojazzie (Ukraina) pracował w Fundacji "Muzyka Kresów", a poetka i pisarka literatury dla dzieci Hałyna Romanenko (Ukraina) odbyła stypendium z dziedziny przekładu literatury pod opieką pisarki dla dzieci i młodzieży Beaty Ostrowickiej.

W imieniu stypendystów za możliwość twórczych pobytów w Polsce dziękowała Elena Klenina (Ukraina), która odbyła stypendium w dziedzinie muzealnictwa u prof. Marzeny Szmyt (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu).

- Będziemy ambasadorami polskiej kultury w naszych krajach, ja się nim z pewnością czuję. To się bardzo sprawdza; ludzie z mojego kraju, których znam i którzy odbyli stypendium +Gaude Polonia+ są absolutnie zakochani w polskiej kulturze i w Polsce - mówiła Klenina.

Koordynatorem programu stypendialnego "Gaude Polonia" jest Narodowe Centrum Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji