Artykuły

Warszawa. Senacka komisja kultury za ustawą o działalności kulturalnej

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła kilka poprawek do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jedna z nich przywraca zapis obligujący pracownika artystycznego do uzyskiwania zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.

1 lipca Sejm znowelizował ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ale bez zapisu zobowiązującego pracownika artystycznego do uzyskiwania zgody od pracodawcy na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Ma to dotyczyć np. aktora zatrudnionego na etacie w teatrze, a jednocześnie zamierzającego występować w filmie, reklamie lub serialu telewizyjnym, albo np. muzyka zatrudnionego w filharmonii na etacie i podejmującego dodatkową pracę.

Podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji poprawkę przywracającą obowiązek uzyskiwania takiej zgody zgłosił Janusz Sepioł w imieniu grupy senatorów PO. "Podjęcie przez pracownika artystycznego dodatkowego zatrudnienia lub zajęć na rzecz innego podmiotu wymaga uzyskania zgody pracodawcy, o ile dodatkowe zatrudnienie lub zajęcia mogłyby kolidować z wykonywaniem przez pracownika obowiązków wynikających ze stosunku pracy" - zapisano w poprawce, którą przyjęli senatorowie.

Poprawka zakłada też, że pracodawca może uzależnić udzielenie zgody na podjęcie przez pracownika artystycznego dodatkowego zatrudnienia od uzyskania od niego zobowiązania do pokrycia kosztów, które pracodawca musiałby ponieść np. w przypadku odwołania spektaklu czy koncertu. Wykonywanie dodatkowej pracy poza miejscem zatrudnienia bez uzyskania wymaganej zgody może stanowić podstawę do zwolnienia pracownika, bez wypowiedzenia i z winy pracownika.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy zakładał wprowadzenie tzw. umów sezonowych, czyli umów o pracę na czas określony od jednego do pięciu sezonów jako podstawową formę zatrudnienia pracowników artystycznych. Wskazywał też, że dopiero artyści legitymujący się 15-letnim stażem pracy na podstawie sezonowych umów artystycznych będą mieli po tym okresie prawo do zawarcia umowy na czas nieokreślony. 1 lipca Sejm w głosowaniu usunął te zapisy.

Senacka komisja przegłosowała w czwartek kolejną zgłoszoną przez senatora Sepioła poprawkę - przywracającą sezonowość i zakładającą, że instytucje artystyczne będą prowadziły swoją działalność w oparciu o sezony artystyczne. "Działalność artystyczna (...) jest organizowana w oparciu o sezony artystyczne, na które ustala się plany repertuarowe oraz nawiązuje i rozwiązuje stosunki pracy z pracownikami artystycznymi" - zakłada poprawka.

Poprawka wprowadza zatem możliwość zawierania z pracownikami umów sezonowych o pracę, ale nie jako podstawową formę zatrudnienia i bez określania, że umowa taka ma być zawarta na czas określony od jednego do pięciu sezonów; nie zakłada też 15-letniego stażu pracy uprawniającego do zawarcia umowy na czas nieokreślony.

"Dziękuję za poprawki, które grupa senatorów wniosła. One rzeczywiście w sposób bardzo istotny porządkują ustawę po zmianach, które zostały dokonane w Sejmie" - uznał wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

O odrzucenie ustawy w całości apelował m.in. doradca programowy ZASP-u i pracownik naukowy Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Maciej Pacuła, gdyż w jego opinii ustawa jest "niespójna" i budzi ogromne wątpliwości środowiska artystycznego. Na początku lipca prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz powiedział PAP, że jeśli Senat nie pomoże w "zracjonalizowaniu" noweli ustawy o działalności kulturalnej, Związek zwróci się o weto do prezydenta i o pomoc do instytucji unijnych.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji