Artykuły

Łódź. Balet o getcie zainauguruje Spotkania Baletowe

Światowa prapremiera baletu "Kolor żółty", która w najbliższą sobotę zainauguruje w Teatrze Wielkim XVIII Łódzkie Spotkania Baletowe, to spektakl poświęcony wydarzeniom z łódzkiego getta.

Autorem choreografii baletu przygotowanego przez zespół gospodarzy jest Gray Veredon, muzykę skomponował Sławomir Kulpowicz, scenografię przy współpracy Izy Balińskiej zaprojektował Waldemar Zawodziński.

- Realizując ten spektakl na łódzkiej scenie chcemy uczcić pamięć wszystkich tych, których udziałem był ten ogrom horroru - mówi Gray Veredon, również autor libretta.

- Pragniemy za pomocą symboli oddać emocje, jakie panowały w getcie, pokazać dramat, jaki był udziałem tysięcy ludzi.

"Kolor żółty" dopełni tryptyk łódzki choreografa, zapoczątkowany "Ziemią obiecaną" wg powieści Reymonta, a kontynuowany baletem "Kobro", opisującym życie i twórczość wybitnej rzeźbiarki.

W tym roku podczas spotkań, które potrwają do 29 maja, obejrzymy sześć przedstawień w wykonaniu zespołów z Hiszpanii, Węgier, Rosji i Polski. 17 i 18 maja na łódzkiej scenie zaprezentuje się Ballet Flamenco de Andalucia prowadzony przez światowej sławy gwiazdę - Christinę Hoyos. Zespół ten gościł na spotkaniach dwa lata temu, zyskując wielkie uznanie widzów. Tym razem zobaczymy najnowszą produkcję grupy (premiera odbyła się w marcu tego roku) - "Viaje al sur" ("Droga na południe") w choreografii Hoyos do muzyki Jose Luisa Rodrigueza.

Kolejnym zagranicznym gościem będzie węgierski Szeged Contemporary Dance Company. W choreografii najciekawszego węgierskiego artysty teatru tańca - Tamasa Juronicsa - zobaczymy słynne "Carmina burana" Carla Orffa. Artyści z Szegedu wystąpią 20 i 21 maja.

Tylko raz, 22 maja, po wielu latach nieobecności, zaprezentuje się w Łodzi balet Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z Warszawy. Zobaczymy przedstawienie przygotowane specjalnie z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego choreografa rosyjskiego (tworzącego w USA) George'a Balanchine'a. Podczas dwuczęściowego wieczoru warszawiacy zaprezentują słynną "Serenadę" w choreografii Balanchine'a do muzyki Piotra Czajkowskiego i "Musagete" ("Przewodnik muz") do muzyki Jana Sebastiana Bacha i Piotra Czajkowskiego, w choreografii Borysa Ejfmana.

24 i 25 maja wystąpi jeszcze jeden zespół z Hiszpanii - Compania Nacional de Danza, którą włada znakomity choreograf Nacho Duato, jeden z najważniejszych twórców baletu na świecie. Zobaczymy trzy choreografie szefa kompanii: "Por vos muero" ("Za was umieram"), "Arcangelo" i "Cautiva" do muzyki hiszpańskiej XV i XVI w. Arcangela Corellego, Alessandra Scarlattiego, Sergia Caballero i Pedra Alcalde.

Na zakończenie spotkań (28 i 29 maja) wystąpi Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Musorgskiego z Sankt Petersburga. Rosjanie pokażą "Jezioro łabędzie" w choreografii Patupy i Iwanowa. Akompaniować będzie orkiestra Opery Lwowskiej.

Na zdjęciu: "Balanchine i muzy" z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji