Artykuły

Sopot. Komiks na Scenie Off de Bicz

Sopocka Scena Off de Bicz, która na dobre zaczęła już nowy sezon teatralny, nie pierwszy raz funduje nam teatralny eksperyment. Zaprzyjaźniony ze Sceną reżyser Michał Derlatka postanowił wziąć na warsztat absurdalne makabreski Rolanda Topora "Sznycel górski" i "Szkołę nad przepaścią". Precedensem będzie sposób wystawienia tekstów, w formie tak zwanego komiksu scenicznego.

Trzech przyjaciół - alpinistów podczas zamieci śnieżnej w górach ląduje na odciętej od świata półce skalnej. By przeżyć, porywają się na straszny czyn: pożerają odmrożoną nogę jednego z uczestników wycieczki. Noga wkrótce się kończy, wygłodniali i zdesperowani postanawiają posunąć się o kolejny krok w kanibalistycznym okrucieństwie... Tę makabryczną historię Derlatka postanowił przedstawić w konwencji teatru planszowego - rodzaju papierowej animacji, w której, obok aktorów, biorą udział namalowane na kartonach postaci.

W odróżnieniu od słabo znanego w Polsce komiksu teatralnego - czyli przeniesionej na scenę fabuły któregoś z najpoczytniejszych komiksów (jak choćby "Sandman" Neila Gaimana, wystawiony w 2006 roku w Warszawie przez Studio Teatralne Koło Igora Gorzkowskiego), "Sznycel górski" jego twórcy nazwali "komiksem scenicznym" - teatralną kreskówką dla dorosłych.

Praca nad spektaklem miała charakter otwartego warsztatu sztuki, w którym wzięli udział nie tylko aktorzy, ale także przedstawiciele innych profesji, dotąd niezwiązani z teatrem. I tak w obsadzie znajdujemy - obok aktorów Teatru Miniatura Piotra Srebrowskiego i Jakuba Ehrlicha - architekta Bartosza Kisiela i biznesmena Kacpra Synowieckiego. Scenografia jest dziełem grafika Anny Dobrowodzkiej, a muzykę napisali psycholog Jan Mróz i kolejny architekt w zespole - Sówka Sowińska. W przygotowania spektaklu-projektu "Sznycel górski", oprócz grafików, architektów i aktorów zaangażowany był nawet... seksuolog. Paulina "Bibi" Borucka była odpowiedzialna za motywację, inspirację i stymulację zespołu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji