Artykuły

Wrocław. Rusza "Pociąg do Ukrainy"

W poniedziałek 10 października, z okazji 20. rocznicy odzyskania przez naszych sąsiadów niepodległości, rusza we Wrocławiu "Pociąg do Ukrainy". To koncerty, wystawy, konferencja naukowa i gospodarcza, które mają pokazać zmiany zachodzące nad Dnieprem.

"Pociąg do Ukrainy" odnosi się do słynnego ukraińskiego czasopisma kulturalno-literackiego "Pociąg 76" stworzonego przez Jurija Andruchowycza oraz Ołeksandra Bojczenkę. Tytuł pisma nawiązywał do cieszącego się dużą popularnością w latach 60. XX wieku połączenia kolejowego Gdańsk - Warna, szlaku prowadzącego od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Z czasem trasę tę zaczęto sukcesywnie skracać. Od 2002 roku istnieje ona tylko w formie kursującego jedynie dwa razy w tygodniu pociągu relacji Czerniowce - Lwów. W przekonaniu Andruchowycza i Bojczenki proces ten stanowił symbol sukcesywnego i niezmiernie niepokojącego oddalania się Ukrainy od jej zachodnich sąsiadów.

Organizatorzy rozpoczynającego się w poniedziałek "Pociągu..." (Stowarzyszenie na Rzecz Polsko-Ukraińskiego Dialogu Kultur "Nowa Generacja" oraz Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Ekonomicznym) uważają, że 20 lat to dobra perspektywa, by podjąć próbę dokonania wyważonej oceny zysków i strat, które naszym sąsiadom przyniosła niepodległość.

W Rynku można już oglądać wystawę fotograficzną "Wiele twarzy Ukrainy". Zaprezentowane są na niej poetyckie zdjęcia architektury Lwowa autorstwa Cyrila Horishny'ego oraz czarno-białe reporterskie ujęcia miejskiego życia lwowian wykonane przez Ihora Kruta.

Ciekawie zapowiada się też zaczynający się w poniedziałek w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego trzydniowy przegląd filmowy Kino Ukraina. Pokazane zostaną współczesne dramaty ("Orange love"), filmy dokumentalne ("Pomarańczowe słońce", "Pacany. Arabeski"), obrazy młodych reżyserów ukraińskich i obrazy historyczne.

W ossolińskiej Kamienicy pod Złotym Słońcem, Rynek 6, na poniedziałek zaplanowano międzynarodową konferencję ekonomiczno-gospodarczą o współpracy polsko-ukraińskiej. Natomiast także we wtorek toczyć się będą w kamienicy obrady interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Uwolnić przyszłość od przeszłości? Uwolnić przeszłość od przyszłości? Ukraińskie transgresje końca XX-początku XXI wieku. Kultura - historia - polityka".

A w środę można wybrać się do klubu Łykend na koncert folk-rockowego zespołu KoraLLi (Karpackie aLLigatory). Muzycy zespołu KoraLLi łączą styl fusion i punk rock z niezwykłym brzmieniem oryginalnych karpackich instrumentów ludowych, takich jak dudki, drymba i trembita.

"Pociąg do Ukrainy" odwiedzi również Jelenią Górę. We wtorek na scenie Teatru im. C.K. Norwida wystąpi znakomity zespół baletowy opery kijowskiej [na zdjęciu]. To duma ukraińskiej sztuki i wybitne zjawisko we współczesnej choreografii. Wśród tancerzy jest wielu zwycięzców prestiżowych konkursów międzynarodowych i wykonawców najbardziej skomplikowanych partii baletowych. W programie m.in.: fragmenty "Jeziora łabędziego" P. Czajkowskiego, "Don Kichota" L. Minkusa i "Giselle" A. Adana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji