Artykuły

Bytom. Rezerwujcie bilety na "Skarbka"

Premiera spektaklu pt. "Skarbek" przygotowanego przez polskich i niemieckich artystów w ramach projektów Roku Polsko-Niemieckiego 2005-2006, odbędzie się w sobotę [21 maja] w Bytomskim Centrum Kultury a 24 i 25 maja - w Berlinie.

Niewerbalny spektakl, opakowany w muzykę elektroniczną (Katrin Vellrath z pop-duetu Milch), z nowoczesną choreografią (autorstwa Tomasza Wygody) i atrakcyjnymi rozwiązaniami scenograficznymi (Antje Majewski) niewiele ma wspólnego z opowieściami o dobrotliwym strażniku podziemnych skarbów, z których słynie region Śląski.

Według libretto autorstwa Ingo Niermanna, bohaterowie "Skarbka" - mieszkańcy górniczej miejscowości, schodzą do opuszczonej kopalni, po to aby wydrzeć ziemi jeszcze jeden skarb albo zmierzyć się z ostatnią przygodą. Brak świeżego powietrza i ciemność powodują stopniową utratę poczucia czasu i przestrzeni. Bohaterowie balansują oni na granicy życia i śmierci, jednak poprzez ich ciekawość opuszczona kopalnia sama powoli ożywa. Pojawia się Skarbek oraz strzeżone przez niego skarby ziemi.

Skarbek to tajemnicza postać z górnośląskiego świata legend - gnom, który zamieszkuje opuszczone kopalnie i chroni podziemne skarby. Jako duch podziemi jest silnie związany jest ze zmarłymi i śmiercią. Czasem dla własnej przyjemności robi ludziom nieszkodliwe żarty, bywa także żądny zemsty i niebezpieczny. Może przybrać różne postaci np. martwego górnika, myszy, czarnego kota, starego mężczyzny. Jeszcze dwa pokolenia wstecz Skarbek był dla wielu górników częścią rzeczywistości, której nikt nie śmiał kwestionować. Mówiono, że duch ten czuwa nad górniczym etosem i karze śmiercią tych, którzy nie traktowali ziemi poważnie. Legenda o karle, podziemnym mieszkańcu podziemi znana na wielu obszarach górniczych Europy, m. innymi w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Projekt "Skarbek" powstał w opraciu o badania nad dziedzictwem kulturowym regionu śląskiego. Tradycje tej części Polski odbierane są często poprzez pryzmat sztucznego folkloru PRL-u i propagandy związanej z górniczym etosem pracy. Młodzi artyści z Polski i Niemiec wydobywają nową energię z zapomnianych legend i opowieści.

Bilety, rezerwacje: Bytomskie Centrum Kultury: (48 32) 389 31 09/ 10, 787 00 48

Informacja/ materiały prasowe/ dystrybucja wydawnictwa: Galeria Kronika (48 32) 281 81 33

więcej informacji na www.galeriakronika.bytom.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji