Artykuły

Łódź. Pamięci Fryderyka Sellina

W dniu premiery "Marii Stuardy", 15 października, o godz. 18.45 we foyer opery zostanie odsłonięta tablica poświęcona Fryderykowi Sellinowi - twórcy pierwszego gmachu Teatru Wielkiego w Łodzi.

Ceremonii będzie towarzyszyć wystawa "Fryderyk Sellin i jego Teatr Wielki w Łodzi", która prezentowana będzie w naszym Teatrze do 14 listopada. Fundatorem tablicy jest pan Robert Dybalski a inicjatorami jej powstania - Redakcja Kalejdoskopu i Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.

Fryderyk Sellin (na zdjęciu) urodził się w 1831 roku w Kaliszu, do Łodzi przeprowadził się około 1850 roku. Był przedsiębiorcą i cukiernikiem, którego największą życiową pasją stał się teatr; to z jego inicjatywy powstał pierwszy w Łodzi teatr amatorski przy ul. Piotrkowskiej 91, który działał do 1858 roku.

Sześć lat później Sellin zakupił działkę przy ul. Konstantynowskiej 14/16 (obecnie ul. Legionów), gdzie w dawnym budynku ujeżdżalni koni, od frontu, otworzył cukiernię, a następnie na jej tyłach powołał do życia Teatr Sellina, przemianowany później na Arkadię i w 1870 - Teatr Letni. W 1898 roku w głębi posesji powstał Teatr Apollo z widownią na 800 miejsc, ale dla Sellina to wciąż było mało. W 1901 roku,

w tym samym miejscu wyrósł, według projektu Adolfa Zeligsona, prawdziwy Teatr Wielki z największą w ówczesnym czasie salą teatralną na 1250 widzów i najnowocześniejszym wyposażeniem technicznym.

Otwarcie Teatru, 28 września 1901 r., było prawdziwym wydarzeniem tamtego okresu. Pojawiła się na nim cała elita kulturalna i towarzyska z Polski - literaci, dziennikarze, artyści. Byli wśród nich m.in. Bogusławski, dr Benni, Gawalewicz, Gadomski, Donimirski, Jaroszyński, Jabłonowski, Lubowski, Librowicz, Kozłowski, Kościelecki, Milicer, Rabski, Śliwiński, Wasilewski, Winkler i Żelazowski. Uroczystość uświetnili także Henryk Sienkiewicz i Henryk Siemiradzki.

W 1912 roku Fryderyk Sellin popadł w tarapaty finansowe i był zmuszony wystawić teatr na licytację. Dwa lata później, w 1920 roku, dzieło jego życia spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach.

Fryderyk Sellin, był wspaniałym lodzermenschem, którego obecność mocno zaznaczyła się w historii miasta nie tylko poprzez fundowanie teatrów. Był także założycielem pierwszego omnibusu konnego, zbudował tor kolarski, kąpielisko oraz dwie łaźnie miejskie; był też jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Teatralnego w Łodzi. W 1853 roku otworzył pierwszą w Łodzi cukiernię, przy ul. Piotrkowskiej 47, przeniesioną później na Nowy Rynek (obecny Plac Wolności 8).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji