Artykuły

Poznań. Rusza projekt Old Music New Dance

4 listopada w Poznaniu rozpoczną się kolejne kulturalne projekty specjalne Polskiej Prezydencji. Stworzony specjalnie z okazji Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE program obejmie festiwal muzyki dawnej Poznań Baroque oraz Old Music New Dance, łączący muzykę barokową i współczesny taniec.

Po projektach specjalnych realizowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny w Krasnogrudzie, Warszawie, Sopocie, Białymstoku, Katowicach, Wrocławiu, Lublinie i Krakowie, Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji zawitał do Poznania. W mieście od lat uznawanym za ważny ośrodek muzyki barokowej i tańca współczesnego odbędą się dwa, specjalnie na tę okazję zaprogramowane wydarzenia.

4 listopada rozpocznie się Old Music New Dance, projekt, który odwołując się do współczesnych nurtów reinterpretacji tradycji połączy muzykę dawną i taniec współczesny. Dzień później, 5 listopada zainaugurowany zostanie festiwal muzyki dawnej, Poznań Baroque, goszczący ważne polskie i europejskie zespoły wykonujące muzykę barokową.

Old Music New Dance

Program Old Music New Dance (4-27 listopada) stworzony przez Art Stations Foundation we współpracy Narodowym Instytutem Audiowizualnym stanowić będzie próbę rewizji muzyki baroku i odkrycia jej na nowo jako źródła inspiracji dla najnowszych poszukiwań choreograficznych. Kreatywne spotkanie europejskich twórców (tancerzy, aktorów, muzyków, śpiewaków, dramaturgów) wyznaczy przestrzeń ekscytującego eksperymentu artystycznego, połączenia sztuki epoki baroku z tańcem współczesnym.

Między 4-27 listopada zaprezentowane zostaną trzy taneczne premiery, przygotowane pod kierunkiem choreografek z Cypru, Polski i Danii. Każda z nich na swój sposób próbuje przełożyć na język współczesnej choreografii zagadnienia muzyki dawnej, odsłaniając fascynującą mnogość jej wątków, strukturalnych rozwiązań i elokwencję w operowaniu emocjami i oddziaływaniu na widza. Otwierająca projekt Lia Haraki (Cypr) nawiązując do retorycznej teorii afektów, w której danej figurze muzycznej przypisuje się nacechowane emocjonalnie pojęcie zapyta, czy możliwa jest autentyczna obecność twórcy na scenie. Dwie pozostałe artystki: Małgorzata Haduch (Polska) i Kirstine Andersen (Dania) jako punkt wyjścia do pracy obrały natomiast dialog czystego ruchu z barokową muzyką. Spektakle powstały w ścisłej współpracy ze światowej sławy wykonawcami muzyki dawnej podczas kilkutygodniowych, odbywających się w trzech krajach sesji improwizacji.

Zderzenie technik improwizacyjnych z muzyką dawną będzie można zaobserwować także w ramach wydarzeń towarzyszących prapremierowym wykonaniom spektakli. Podczas Randki w ciemno duński zespół Alpha spotka się z międzynarodową grupą tancerzy-improwizatorów, natomiast w czasie finałowego wieczoru, jedna z najciekawszych osobowości amerykańskiego tańca - Keith Henessy zaprosi na improwizację przy dźwiękach elektronicznej muzyki inspirowanej kompozycjami barokowymi, a Jurij Konjar ze Słowenii zmierzy się z barokowym arcydziełem - Wariacjami Goldbergowskimi J.S. Bacha.

Projekt dopełni sesja naukowa, koordynowana przez Jadwigę Majewską. W otwartej dla publiczności dyskusji udział wezmą specjaliści z dziedziny muzyki dawnej: Romana Angel, Paweł Kamzy i Krzysztof Koehler, a także artyści i twórcy biorących udział w projekcie Old Music New Dance.

Poznań Baroque

Festiwal Poznań Baroque (5-21 listopada) przy którego organizacji Narodowy Instytut Audiowizualny współpracuje z Poznańską Estradą, poświęcony będzie szeroko pojętej muzyce dawnej, z naciskiem na muzykę barokową, i obejmie kilka niezależnych nurtów artystycznych i repertuarowych. Festiwalowi słuchacze będą mieli szansę zapoznać się z muzykami i zespołami muzycznymi, które w ciągu ostatnich 10 lat pojawiały się regularnie w Poznaniu i aktywnie przyczyniły się do stworzenia z niego ważnego ośrodka muzyki dawnej.

Poznań Baroque 2011 to symboliczne podsumowanie i zamknięcie pewnej epoki, ale również, taką mamy nadzieję, zapoczątkowanie kolejnej, bardziej inspirującej, fascynującej i nieprzewidywalnej - mówi Cezary Zych, Dyrektor Festiwalu.

W Poznaniu zagra m.in. Arte dei Suonatori - najlepszy polski zespół barokowy minionej dekady, który wypracował swój własny, indywidualny styl wykonawczy charakteryzujący się żywiołową ekspresją i jednolitym brzemieniem, uznawany jednocześnie za jedno z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej w ostatnich latach. Wystąpią ponadto, eksperymentujące także z muzyką ludową, współczesną, a nawet popularną - Holland Baroque Society; Il Tempio Armonico - zespół dążący do odtworzenia oryginalnego brzmienia muzyki i jej naturalnej żywiołowości, czy grająca na historycznych instrumentach, założona przez światowej sławy wiolonczelistę Hidemiego Suzuki Orchestra Libera Classica. Poznań Baroque gościć będzie także Al Ayre Espanol, zespół Eduardo López Banzo, dążący do przeciwstawienia się utrwalonym stereotypom dotyczącym wykonywania hiszpańskiej muzyki barokowej; Wrocławską Orkiestrę Barokową - jedyny polski zespół filharmoniczny grający na instrumentach historycznych, a także Les Ambassadeurs, stawiające sobie za cel realizację marzenia, by jedna europejska orkiestra potrafiła pogodzić grę na dawnych instrumentach z bardzo rozległym repertuarem.

W ramach Poznań Baroque odbędzie się również prestiżowy Generation Baroque, unikalny projekt artystyczno-edukacyjny powstały z inicjatywy francuskiego klawesynisty, organisty i dyrygenta, Martina Gestera skierowany do studentów i młodych muzyków. Jego celem jest zapewnienie im możliwości intensywnej pracy w repertuarze świeckiej i religijnej muzyki wokalnej epoki baroku i klasycyzmu pod czujnym okiem artystów związanych z Le Parlament de Musique. Efekty wspólnej pracy prezentowane są w czasie tras koncertowych. Génération Baroque stanowi nawiązanie do, charakterystycznej dla sceny muzyki dawnej, formy przekazywania doświadczeń muzycznych "w procesie twórczym" a nie w standardowym systemie akademickim.

European Union Baroque Orchestra (EUBO) to zespół, który również zagra podczas Poznań Baroque, a który co roku na przesłuchania zaprasza ponad setkę utalentowanych młodych muzyków barokowych z całej Europy. Najlepsi z nich przez sześć miesięcy wspólnie ćwiczą, podróżują i koncertują pod kierownictwem czołowych wykonawców muzyki dawnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji