Artykuły

Szczecin. Teatr Kana w Tokio i Pekinie

W dniach 25-30 listopada w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej prezentowany będzie w Tokio projekt "Czy Japonia to Lailonia? Uniwersalne światy Leszka Kołakowskiego - próba dialogu", oraz w Pekinie w dniach 9-11 grudnia Teatr Kana zaprezentuje spektakl "Lailonia".

W ramach projektu Teatr Kana zaprezentuje trzykrotnie spektakl "Lailonia" w reż. Mateusza Przyłęckiego w Teatrze X-Kei w Tokio oraz trzykrotnie w Capital Theatre w Pekinie. W tokijskim Teatrze OM2 odbędzie się akcja performatywna "Jak szukaliśmy Lailonii, czyli o prawie do wątpliwości", pokaz serii filmów animowanych inspirowanych bajkami Leszka Kołakowskiego, oraz spotkanie z Janem Zamojskim - pomysłodawcą adaptacji, autorem scenariuszy filmów i autorem esejów.

Spektakl "Lailonia" grany jest w języku polskim z napisami w języku japońskim i chińskim. Filmy "O wielkim wstydzie" i "O największej kłótni" prezentowane będą z napisami w języku japońskim. Pozostałe filmy będą prezentowane z napisami angielskimi. Wykłady Jana Zamojskiego będą tłumaczone na język japoński.

Spektakl "Lailonia" oparty jest na motywach zbioru "13 bajek z królestwa Lailonii" dla dużych i małych oraz inne bajki Leszka Kołakowskiego. Spektakl zrealizowany przez zespół Teatru Kana (premiera: wrzesień 2009) uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących i obiecujących teatralnych adaptacji twórczości Leszka Kołakowskiego. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej. Budowany nowoczesnym, oszczędnym językiem, bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość, stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii. Posługując się w bardzo przewrotny sposób humorem, zabawą, piosenką, konwencją "teatru w teatrze", pokazuje bezradność i zagubienie człowieka wobec świata wartości.

Przedstawienie jest wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i widzów (zdobyło m.in. Nagrodę Publiczności podczas XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra" 2010 w Toruniu). Było prezentowane m.in. na festiwalu "Windowisko" (Gdańsk), "Maski" (Poznań), "Retro/per/spektywy" Teatru Chorea (Łódź), Praskim Przeglądzie Teatralnym "Hajdpark" (Warszawa), festiwalach "Fama" (Świnoujście), "Kontrapunkt" i "OKNO" (Szczecin), a także w Berlinie (Theater Studio).

"Czternaście bajek z Królestwa Lailonii" Leszka Kołakowskiego - to cykl filmów animowanych, zrealizowany w różnych technikach animacji przez Macieja Wojtyszkę, Jacka Adamczaka, Jacka Kasprzyckiego, Krzysztofa Kiwerskiego, Hieronima Neumanna, Marka Serafińskiego, Piotra Muszalskiego, Pawła Walickiego, Łukasza Słuszkiewicza, Zbigniewa Koteckiego, Tamarę Sorbian oraz Marka Luzara. Pomysłodawcą adaptacji i autorem scenariuszy jest Jan Zamojski. Autorem czołówki cyklu jest Piotr Dumała. Producentem jest Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Filmy były prezentowane na ponad 70 festiwalach krajowych i zagranicznych oraz zdobyły 31 nagród.

Pomysłodawca adaptacji i autor scenariuszy: Jan Zamojski.

Autor czołówki cyklu: Piotr Dumała.

Opiekun artystyczny serii: Maciej Wojtyszko.

Opiekun literacki: Anna Zaremba.

Producent: Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

***

25 listopada Teatr X-Kai Tokio

19:00 Jan Zamojski - wykład O Bajkach z Lailonii Leszka Kołakowskiego, część I

19:25 Jak szukaliśmy Lailonii - film, reż. Jacek Adamczak, scen. Jan Zamojski. Międzynarodowa Premiera.

19:40 Piękna twarz - film, reż. Maciej Wojtyszko, scen. Jan Zamojski

20:00 Lailonia - spektakl Teatru Kana, reż. Mateusz Przyłęcki

***

26 listopada Teatr X-Kai Tokio

14:00 Jan Zamojski - wykład O Bajkach z Lailonii Leszka Kołakowskiego, część II

14:25 O wielkim wstydzie - film, reż. Jacek Adamczak, scen. Jan Zamojski

14:40 O największej kłótni - film, reż. Zbigniew Kotecki, scen. Jan Zamojski

15:00 O sławnym człowieku - film, realizacja Krzysztof Kiwerski, scen. Jan Zamojski

15:30 Lailonia - spektakl Teatru Kana, reż. Mateusz Przyłęcki

***

27 listopada Teatr X-Kai Tokio

14:00 Jan Zamojski - wykład O Bajkach z Lailonii Leszka Kołakowskiego, część III

14:30 Jak bóg Maior utracił tron - film, reż. Piotr Muszalski i Paweł Walicki, scen.

Jan Zamojski

14:45 O zabawkach dla dzieci - film, reż. Hieronim Neumann, scen. Jan Zamojski

15:00 Jak szukaliśmy Lailonii - film, reż. Jacek Adamczak, scen. Jan Zamojski

15:30 Lailonia - spektakl Teatru Kana, reż. Mateusz Przyłęcki

***

28 - 29 listopada Teatr OM-2 die pratze Tokio

19:00 - 22:00 warsztaty teatralno-wokalne prowadzone przez aktorów Teatru Kana.

***

30 listopada Teatr OM-2 die pratze Tokio

19:30 prezentacja Ośrodka Teatralnego Kana

19:45 "kilka słów" o Teatrze Kana i o spektaklu Lailonia

20:00 Jan Zamojski: krótki wstęp o Leszku Kołakowskim

20:10 Jak bóg Maior utracił tron - film, reż. Piotr Muszalski i Paweł Walicki, scen. Jan Zamojski

20:25 Jak szukaliśmy Lailonii - akcja performatywna Teatru Kana - krótka impresja filmowa

***

09 - 11 grudnia Capital Theatre w Pekinie "2011 Lin Zhaohua Theatre Art Festival"

Lailonia - spektakl Teatru Kana, reż. Mateusz Przyłęcki

***

Program Kulturalny Polskiej Prezydencji to jeden z największych od 1989 roku projektów promujących Polskę i polską kulturę. W jego ramach zrealizowanych zostanie ponad 1400 wydarzeń artystycznych.

Polskie projekty przygotowane przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z polskimi i zagranicznymi partnerami prezentowane będą w najlepszych galeriach, scenach, klubach i festiwalach Brukseli, Paryża, Londynu, Berlina, Madrytu, Moskwy, Kijowa, Mińska, Pekinu i Tokio - w miejscach tak doskonale znanych publiczności, jak m.in. Bozar i La Monnaie w Brukseli, National Theater i Southbank Centre w Londynie, Martin Gropius Bau w Berlinie czy Teatro Real w Madrycie.

Z kolei realizacja Programu Kulturalnego Prezydencji w kraju koordynowana jest przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Główne polskie miasta, w których organizowane będą wydarzenia kulturalne to: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Sopot, Lublin, Białystok oraz Katowice.

Wyjątkowo aktywne podczas prezydencji będą także placówki dyplomatyczne oraz Instytuty Polskie, które w czasie prezydencji organizują lub współorganizują ponad 2500 wydarzeń, dzięki którym międzynarodowa publiczność będzie mogła się zapoznać z polską myślą społeczną i ekonomiczną, historią, literaturą, filmem, muzyką, teatrem, sztukami wizualnymi.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń można znaleźć w serwisie www.culture.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji